300 MW: U “Protinožců” vznikne další obří bateriové úložiště
Stabilizace sítě
Na projektu obřího BESS spojí síly společnosti Tesla a Neoen. Bateriové úložiště bude mít výkon 300 MW a kapacitu 450 MWh a má být uvedeno do provozu na přelomu let 2021 a 2022.
Nový BESS bude sloužit ke stabilizaci rozvodné sítě a pro nezbytné ukládání elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Tato gigantická baterie vyroste poblíž Geelongu, asi 70 kilometrů jihozápadně od Melbourne. Baterie poskytne rozvodné síti státu Victoria výkon až 300 MW a kapacitu pro uložení energie až 450 MWh.
Nový BESS bude asi třikrát větší oproti původnímu 100 MW systému od Tesly, který se nachází v Hornsdale, v sousední Jižní Austrálii. Tento systém byl přitom v době svého spuštění před pár lety největší na světě. Později byl dále modernizován na 150 MW.
„Poptávka po bateriích během roku 2021 neustále roste. V mnoha lokalitách po celém světě jsou nyní velké solární elektrárny s úložišti energie nákladově efektivnější než tradiční výroba z fosilních paliv. Tento trend bude pokračovat i nadále, jak budeme snižovat náklady, což bude dále vytlačovat existující a nové fosilní elektrárny trhu,“ uvedl R. J. Johnson, výkonný ředitel energetické divize Tesly.
Krok k přechodu na moderní energetiku
Podle cíle místní australské vlády by se měla do roku 2030 vyrábět až polovina elektřiny z obnovitelných zdrojů.
„Zajištěním jedné z největších baterií na světě učinila Victoria rozhodující krok v přechodu od uhelných elektráren směrem k novým technologiím. Toto umožní větší integraci obnovitelné energie do naší sítě,“ uvedla Lily D’Ambrosio, ministryně životního prostředí státu Victoria.
Nová baterie, která bude mít trojnásobnou kapacitu současného úložiště by tak měla australskému státu pomoci s rozšiřováním obnovitelných zdrojů a postupnému přechodu od uhelné energie.
Právě Austrálie je totiž na uhelné energii stále závislá a podle dat místních úřadů z uhlí pochází 75 procent vyrobené elektrické energie. Baterie tak pomůže dalšímu růstu obnovitelných zdrojů a udržení stability energetické sítě u zdroje energie, který má velké výkyvy ve výrobě oproti stabilnímu uhelnému zdroji.