30 GW: Britský startup postaví obří továrnu na baterie ve Velké Británii. Pohánět jí bude obří solární elektrárna

Britský startup Britishvolt uzavřel smlouvu o porozumění s vládou státu Wales ve Velké Británii, kde postaví svoji první gigatovárnu na  baterie pro elektromobily. Nová továrna by měla vyrůst na pozemcích po bývalé  letecké základně  britského Královského letectva (RAF) poblíž místní továrny Aston Martin v jižním Walesu.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

 

Kapacita 30 GW do roku 2027

Společnost Britishvolt by chtěla začít s výstavbou gigatovárny na baterie na začátku příštího roku s cílem v roce 2023 výrobní závod otevřít. Kromě samotné továrny má v rámci nového projektu vzniknout i obří solární farma o výkonu 200 MW, která bude továrnu napájet zelenou energii.

Podle prohlášení společnosti Britishvolt by měla výrobní kapacita továrny ve výrobě baterií dosáhnout ročně 30 GW do roku 2027. Celková investice do výstavby továrny má dosáhnout 1,5 miliardy amerických dolarů, díky které vznikne cca 3500 nových pracovních míst.

Boom bateriových továren v Evropě

Automobilky na celém světě očekávají razantní nástup ve výrobě elektromobilů. V současnosti však jejich plány omezuje velký nedostatek lithiových bateriových článků, které se musí nakupovat od dodavatelů v Asii.

To je důvod, proč v současnosti v Evropě vzniká více než 12 obřích továren na výrobu baterií. Jedním z nich je i britský startup Britishvolt, který může vytvořit solidní výrobní základnu v Evropě.  Nová továrna by měla ročně dodat bateriové články nejméně pro 100 000 vozidel.

Výstavbu další gigatovárny na baterie v Evropě loni ohlásil mimo jiné i Elon Musk, šéf automobilky Tesla. Jeho Gigatovárna na elektromobily a baterie se již buduje v Německu nedaleko Berlína za 2 miliardy dolarů.