3 výhody solárních elektráren poháněných výkonovou elektronikou

Přední světový výrobce výkonové elektroniky, střídačů a bateriových systémů, společnost SolarEdge se dodávkami podílel na projektu výstavby největší fotovoltaické instalace na světě, kterou pohání výkonová elektronika (MLPE). Jaké jsou výhody MLPE pro investory?

Zdroj: SolarEdge

3 hlavní přednosti 

Minulý týden byla na Tchaj-wanu připojena do sítě nová obří fotovoltaická elektrárna o výkonu 77,52 MWp. Tato elektrárna vyrostla na pozemcích o rozloze 560 000 m2 na místě bývalého podniku na úpravu mořské soli.

Elektrárna o výkonu 77,52 MWp je v současnosti největší fotovoltaickou instalací vybavenou výkonovou elektronikou (MLPE) od společnosti SolarEdge.  Na stavbě eletrárny se použilo 22 800 solárních panelů, optimizéry SolarEdge typu M1600 a 100kW třífázové měniče značky SolarEdge.

Investor v Tchaj-wanu se rozhodl pro MPLE z několika důvodů. Inovativní technologie stejnosměrného měniče společnosti SolarEdge sleduje MPP (Maximum Power Point nebo-li maximální bod výkonu) na úrovni každých dvou modulů prostřednictvím optimizérů, které upravují napětí a proud v reálném čase.

Zařízení současně optimalizuje výkon každého panelu tak, aby se snížily ztráty výkonu způsobené faktory jako je  nesoulad panelů z výroby, částečné zastínění, pyl, prach, ptačí trus, teplotní nesoulad a zejména nestejnoměrná degradace panelů. Výsledkem je přidaná výroba a velmi rychlá návratnost investice ve srovnání s tradičními technologiemi.

Také údržba je pro velké elektrárny velkou výzvou. Když dojde k poruše na instalaci, propracovaný systém monitorování na úrovni panelů SolarEdge zašle okamžité upozornění a přesně určí místo poruchy. U SolarEdge platí „know before you go“. Chybu není třeba složitě a pracně hledat, instalátor má všechny informace o elektrárně v počítači a může přesně plánovat výjezdy a korektivní údržbu.

Dále není nutné investovat do drahého vybavení (termokamery, drony, měřáky apod.) a ztrácet drahocenný čas na instalaci. Investor má téměř 100% garanci výroby a ve výsledku lze ušetřit ročně 25%-40% na provozních a servisních nákladech.

V neposlední řadě je SolarEdge známá svými bezpečnostními funkcemi, je jakýmsi symbolem fotovoltaické bezpečnosti. Ke známým a certifikovaným funkcím jako je SafeDC/Rapid Shutdown (automatické snížení napětí na dotykovou úroveň) a AFCI (ochrana před sériovými i paralelními oblouky), přidala nedávno SolarEgde funkci Sense connect, která dokonce elektrickým obloukům na instalaci předchází. Standardem jsou také tepelné senzory na svorkovnicích měničů se synergickou technologií a integrovaný kybernetický software.

Obrovský potenciál

Výkonová elektronika od společnosti SolarEdge může mít obří potenciál i na trhu v České republice, kde se po 12 letech opět začínají stavět velké pozemní i střešní solární farmy.  Díky použití technologie SolarEdge lze zvýšit výrobu solární energie v systému a také snížit výrazně náklady na servis a údržbu. SolarEdge je jasným lídrem českého a slovenského trhu v komerčních střešních FV instalacích a v současnosti drží také prvenství ve velikosti těchto střešních projektů (CZ – 5 MWp, SK – 2,6 MWp).

Už v roce 2021 platilo, že více než 30% společností ve světovém žebříčku Fortune 100 mělo FV systém optimalizovaný technologií SolarEdge. Pokud by takový žebříček existoval pro Českou republiku, procentuální podíl by byl několikanásobně vyšší.

Společnost SolarEdge pokračuje v rozšiřování svého sortimentu výkonové elektroniky s tím, že v blízké budoucnosti uvede na trh střídač o výkonu 330 kW pro velké pozemní elektrárny. Můžete se s ním seznámit na výstavě Intersolar v Mnichově v červnu 2023 nebo také na expo Smart Energy Forum v Praze v říjnu 2023.

O přednostech řešení SolarEdge získáte více informací v tomto článku.