3 miliardy: Nové dotace podpoří rozvoj chytrých elektroměrů jako součást komunitní energetiky

Až tři miliardy korun jako dotace rozdělí stát mezi provozovatele energetických distribučních soustav. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) včera vyhlásilo novou dotační výzvu, kterou chce podpořit rozvoj tzv. chytrého měření a zavádění moderních elektroměrů. To má posílit rozvoj komunitní energetiky a úspory ve spotřebě.

Zdroj: Wikipedia

Podpora moderní energetiky

„Věříme, že výzva urychlí proces instalace chytrého měření v Česku, který je nezbytný pro posílení energetické infrastruktury a zejména rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Chytré elektroměry zvýší spolehlivost, kvalitu a bezpečnost dodávek energií, zajistí větší dostupnost informací zákazníkům s cílem optimálního využívání elektřiny a jejich aktivní zapojení do trhu s elektřinou. Právě proto tuto výzvu vypisujeme,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

O dotace budou moci žádat provozovatelé regionálních distribučních soustav. V České republice jde o firmy EG.D a ČEZ Distribuce, na území Prahy pak o společnost PREdistribuce. Ministerstvo bude přijímat žádosti od 2. května do 25. ledna příštího roku. Podle podmínek výzvy resort dá na každý vybraný projekt od 100 milionů korun do maximálně dvou miliard korun.

„Podpora má pomoci rozvoji inteligentních sítí podporujících zapojení obnovitelných zdrojů energie do distribučních soustav, umožní zvýšit celkovou kapacitu pro připojení decentralizované výroby elektřiny a přispěje ke spolehlivosti distribučních sítí,“ popsal vrchní ředitele sekce fondů EU Marian Piecha.

Posílení rozvoje komunitní energetiky

Od zavedení chytrých elektroměrů u zákazníků připojených k síti nízkého napětí si ministerstvo slibuje také posílení rozvoje komunitní energetiky. Jejím základem bude totiž sdílení elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů. Novelu energetického zákona, která toto sdílení umožní, v současnosti projednává Legislativní rada vlády.

Chytré elektroměry se liší od těch stávajících zejména tím, že umí oboustranně komunikovat s provozovatelem distribuční sítě a se zákazníkem.

Distributorovi a dodavateli elektřiny umožní dálkovým odečtem získávat naměřené hodnoty spotřebované či vyrobené elektřiny zákazníkem a využívat tato data k řízení provozu vybraných spotřebičů. V podstatě se bude jednat o pokročilý systém řízení spotřeby zákazníka, který nahradí současný systém hromadného dálkového ovládání spotřeby,“ podotkl zástupce vrchního ředitele sekce energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.

Zavedení chytrých elektroměrů na síti nízkého napětí je podmínkou i pro splnění evropské směrnice. Distributoři se v posledních měsících potýkají s problémy při připojování nových obnovitelných zdrojů energie do sítě. Někteří zákazníci musí kvůli tomu čekat na připojení.