299 MW: Miliardář Křetínský postaví v Británii obří bateriové úložiště

Další český miliardář hodlá expandovat na energetickém trhu ve Velké Británii. Po skupině Sev.en Energy hodlá česká skupina Energetický a průmyslový holding (EPH)  v Británii postavit bateriové úložiště o výkonu 299 MW.

Zdroj: LEAG

Obří projekty s nejistým výsledkem

V roce 2021 se objevila zpráva, že největší baterii světa v Anglii plánuje vystavět energetická společnost Intergen, v níž má padesátiprocentní podíl také česká energetická skupina Sev.en Energy. Projekt největšího bateriového úložiště o výkonu 320 odsouhlasilo britské ministerstvo energetiky.

„Jsme velmi rádi, že InterGen získal pro bateriové úložiště povolení. Pracujeme dále na výběru technologie baterií a jejich způsobu využívání. Pokud vše půjde podle plánu, mohlo by se začít stavět už příští rok,“ uvedla v tiskové zprávě z roku 2021 mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Kvůli neshodě s čínským partnerem v rámci společnosti InterGen se projekt obřího úložiště nerealizoval. Na podzim 2022 investiční skupina Sev.en Global Investments českého byznysmena Pavla Tykače oznámila, že odchází z britského energetického trhu. Se svým čínským obchodním partnerem v lednu 2023 dokončila prodej tamních energetických aktiv, v nichž držela poloviční podíl.

Další projekt s českou stopou

V polovině února 2023 podobný projekt výstavby obřího bateriového úložiště oznámil miliardář Křetínský. Jeho společnost skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) minulý týden oznámila, že získala v rámci kapacitní aukce patnáctiletou smlouvu na provoz nového paroplynové elektrárny o instalovaném výkonu 1700 MW a projektu bateriového úložiště o instalovaném výkonu 299 MW na místě bývalé uhelné elektrárny Eggborough. 

Podle sdělení EPH oba projekty představují investici převyšující 1 miliardu liber a zásadním způsobem přispějí k modernizaci britské energetické základny. Realizace projektu podléhá ještě konečnému schválení ze strany příslušných institucí.

Projekt vysoce účinné paroplynové elektrárny bude největším flexibilním výrobním zdrojem, které bude ve Spojeném království uveden do provozu od roku 2012. Projekt nového bateriového uložiště bude jedním z největších, které byly dosud ve Spojeném království postaveny.

Vzhledem k těsné blízkosti lokality ke stávající infrastruktuře přenosové soustavy National Grid a řadě navrhovaných tras pro transport CO2 a vodíku, budou tyto projekty podle plánů společnosti EPH významně přispívat k energetické transformaci a energetické bezpečnosti Spojeného království v nadcházejících letech. 

Skupina EPH zaměstnává prostřednictvím svých firem více než čtyřiadvacet tisíc lidí. Holding zahrnuje po celé Evropě přes sedmdesát společností zabývajících se výrobou elektřiny, přepravou a uskladňováním energií i logistikou. Provozní zisk (EBITDA) skupiny EPH činil podle posledních údajů za rok 2021 asi 2,3 miliardy eur (zhruba 54,6 miliardy korun podle nynějšího kurzu) a konsolidované tržby 18,9 miliardy eur (asi 448,3 miliardy korun).