252 MWp: V Chorvatsku se připravuje stavba obří agrovoltaické elektrárny

V Chorvatsku se rodí projekt jedné z největších agrofotovoltaických elektráren v Evropě. Po dokončení umožní elektrárna o výkonu 252 MWp nejen výrobu solární energie, ale také pěstování plodin.

 

Zdroj: Sun Agri

Obří projekt

Nová agrovoltaická elektrárna  o výkonu 252 MWp má být postavena na ploše 350 hektarů. Součástí nové infrastruktury agrovoltaického projektu Bilogora bude také rozvodna a připojení k přenosové soustavě. Informuje o tom portál Balkan Green Energy News.

Po dokončení se agrovoltaická elektrárna Bilogora stane jednou z největších agrovoltaických elektráren na „starém kontinentu“. Elektrárna má vzniknout necelých sto kilometrů od Záhřebu v Chorvatsku.

Projekt Bilogora připravuje společnost Sunčane Livade, která již  získala od úřadů předběžné rozhodnutí o ochraně životního prostředí, z něhož vyplývá, že navrhovatel je povinen provést standardní proces posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. EIA).

Podle studie, která zkoumala potenciál Chorvatska pro agrofotovoltaiku, jsou pro tuto technologii vhodné zhruba dvě třetiny celkové plochy vinic v zemi (12 tisíc hektarů). Pro agrotovoltaiku v Chorvatsku existuje také dostatečný potenciál pro chov zvířat na pastvinách, zejména v polosuchých a suchých oblastech. Trávy zde trpí přílišným slunečním zářením a zvyšující se suchostí, kterou mohou solární panely snížit.

Další projekty v regionu

Podle serveru Balkan Green Energy News se na Balkáně připravuje výstavba dalších dvou agrofotovoltaických elektráren. Již v polovině roku 2023 začala v Chorvatsku výstavba nové 15 MWp agrovoltaické elektrárny. Podobná instalace se začíná stavět také letos v Srbsku.

Vůbec největší agrovoltaický projekt pod názvem Agrosolar Kula o výkonu 660 MWp se připravuje v Srbsku. Také Černá Hora se zapojuje do boomu agrovoltaiky projektem o výkonu 150 MWp nedaleko hranice Srbskem.