2,5 GW: Polský gigant PKN Orlen plánuje velké investice do obnovitelných zdrojů

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen, která aktivně působí i v České republice, chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých (zhruba 818 miliard Kč). V rámci nové strategie bude firma do roku 2030 směřovat své úsilí kromě svého hlavního byznysu na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Ta je majitelem českého Unipetrolu.

Zdroj: PKN Orlen

Zdroj: PKN Orlen

 

Masívní investice do zelené energie

PKN už v září uvedla, že se do roku 2050 hodlá stát klimaticky neutrální, ačkoli Polsko je jediným členským státem Evropské unie, který se nepřipojil k unijnímu slibu dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Klimatická neutralita znamená, že podnik nebude produkovat žádné emise skleníkových plynů, a pokud ano, tak je bude nějak vyvažovat. Například tím, že zajistí výsadbu stromů.

„Otevíráme novou kapitolu v historii PKN Orlen. Budujeme novou multienergetickou skupinu schopnou konkurovat v období významných změn,“ uvedl minulý týden šéf PKN Orlen Daniel Obajtek. Firma se podle něj připravuje hlavně na pokles významu zpracování ropy.

PKN chce mít do roku 2030 zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů s kapacitou 2,5 gigawattu, čímž se stane jedním z největších hráčů v oblasti OZE v regionu střední a východní Evropy. Většinu nové kapacity OZE mají tvořit off-shorové větrné elektrárny v Baltské moři (1 700 MW).

Kromě výstavby pobřežních větrných farem má PKN Orlen také stavět pobřežní (on-shorové) větrné farmy a fotovoltaické farmy. Celková kapacita těchto zdrojů do roku 2030 má dosáhnout 800 MW.

Zacíleno na snížení emisí

Kromě výstavby nových zelených elektráren PKN Orlen také rozvíjí svůj byznys pomocí akvizicí energetických společností.  Po převzetí polské energetické společnosti Energi získala společnost PKN Orlen mimo jiné největší vodní elektrárna v Polsku ve Włocławku. Celková kapacita elektřiny instalovaná v elektrárnách skupiny Energa v roce 2019 byla 1,35 GW, z čehož přibližně 0,5 GW připadlo na OZE.

Do roku 2030 hodlá PKN Orlen snížit emise uhlíkových plynů u svých rafinerských a petrochemických aktivit snížit o 20 procent, u energetických aktivit pak o 33 procent.

Společnost PKN Orlen se předloni stala jediným vlastníkem Unipetrolu, který je největší rafinerskou a petrochemickou společností v České republice. Unipetrol zaměstnává téměř 5000 lidí a zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů.