25 000 zemřelých většině politiků nevadí. Mnohem důležitější je nastavovat retroaktivně podmínky pro provoz FVE
Pojďme ale od začátku
Politici pocházejí skrz demokratickou volbu z našich řad, ale po uskutečněných volbách se tak rozhodně nechovají. Ve svých osobních plánech mají skoro vždy dopředu domluvené kluby, úvazky, funkce, aktivity a to bezvýhradně na předem domluvené časové období, které jim zaručuje volební zákon.
Co by se však stalo, kdyby nebyly volby v předem naplánovaném termínu? Stará škatulata už mají dopředu nové trafiky a funkce a nové škatule už zase spřádají své první poslanecké a senátní krůčky, kluby, funkce atd. Vše běží dokonale a přesně jako podle hodinového strojku. Málokdy a málokdo z ozubeného soukolí vypadne.
A tak jsme na počátku příběhu. Léto 2020 pomalu končí, pravidelně se zvyšující přírůstky nakažených, včetně počtu hospitalizovaných. Byl dostatek času vše zastavit. Chtělo to včasné vyhodnocení a rychlou reakci. Vlastně ještě něco málo navíc.
Představit si, že volby nemohou proběhnout tak, jak byly časově naplánovány. A to je představa za všechny peníze a problémy. Žádný manažer nechce řešit problémy na poslední chvíli. Ale krizový manažer by jistě tuto situaci zvládl. Musel by být schopen ale provést zcela nové netradiční řešení. Jaké tedy bylo v té době správné řešení? Jediné možné – přesunutí termínu voleb na bezpečné období a tedy časově tzv. do „neznáma“.
Politici však udělali to nejhorší možné řešení – nic neměnit a neřešit. Všichni voleb chtiví občané se tedy musejí sejít na jednom jediném místě: v malých, přetopených, vydýchaných a přelidněných volebních místnostech, kde nemohly být dodržovány ani hygienické normy. Infekce COVID-19 se dynamicky a bezhlavě začíná šířit celou populací. Tempo šíření nabralo několikanásobně na rychlosti. Chyba. Velká chyba. Pokud by u této chyby zůstalo, dalo by se vše ještě přejít a při troše dobré vůle omluvit, protože chybování je lidské.
Opakování chyby
Chyba se však v roce 2021 opakuje, a to tentokráte z míst politicky nejvyšších. Naplánování nových prezenčních podzimních voleb v době konání nouzového stavu, bez vyhlídky a předpovědi šíření, je do nebe volající chyba. To už ani prezident a jeho kancelář nemá úctu k lidským životům?
Vyhlášený přesný termín voleb je opět hazard (obchod) s lidskými životy. Volby za oběti na životech. Zdá se, že pro politiky nemá zdraví ani životy svých občanů žádnou cenu. Jako kdyby snad byli imunní vůči všemu. A přitom řešení bylo a je na dosah. Jaké?
Jsme přeci v 21.století. Století páry a elektřiny je několik generací za námi, jsme ve století IT a robotizace. Navrhnout a nechat schválit Poslaneckou sněmovnu elektronické volby je přece tou nejjednodušší cestou. Náklady na volby se po jejich prvotní změně sníží na desetinu celkových nákladů. Vše bude jasné, rychlé, průhledné a lehce kontrolovatelné.
Proč o tom žádná politická strana nehovoří? Proč tak jednoduchý mechanismus nechce nikdo spustit? Ano, to je správná otázka. Odpověď: „Politici mají strach ze změny volební základny. Zapojení nejmladší a střední generace do voleb by možná zamíchalo předpokládanými volebními výsledky. Ale možná taky ne.
„Hlavně bychom nemuseli zbytečně umírat v době pandemie a nepřidělávali bychom starosti a smutky sobě a našim blízkým. Zvýšila by se tím zcela určitě volební účast a tím odpovědnost každého občana. Nebo ponechání stávajícího volebního mechanismu naši politici chtějí?“ říká ve svém komentáři výkonný ředitel České fotovoltaické asociaci Petr Maule.
Tedy vyvstává otázka na závěr. Kdy se politici z různých stran dokážou domluvit? Asi nikdy. Proto bychom měli velice důrazně všem stávajícím politikům sdělit, že je konec starých časů. Je zapotřebí nyní jednat a dosáhnout dohody. Válkou ještě nikdo nic nedosáhl, a další nevinné oběti, pokud nezměníme zastaralý volební systém, jsou již nablízku.
Autor: Petr Maule, ČFA