233 MW: ČEZ může získat dotace na výstavbu velkých solárních elektráren za 5 miliard

Největší provozovatel fotovoltaických elektráren (FVE) v Česku, kterým je polostátní společnost ČEZ, plánuje do roku 2025 pořídit 1500 megawattů nového výkonu ve fotovoltaice. K tomuto cíli ČEZu pomůže úspěch v 1. kole podpory pro nové FVE z Modernizačního fondu, kde společnost přihlásila 24 fotovoltaických projektů. Svůj záměr ČEZ představil v nedávné prezentaci pro investory.

Zdroj: ČEZ

 

Obrovský zájem

O dotace na velké FVE nad 1 MWp z Modernizačního fondu je velký zájem. V prvním kole požádali investoři o podporu pro 151 projektů o výkonu přes 2 000 MW. Požadovaný objem dotací ze strany investorů činil 6,50 miliardy na projekty v celkové investiční hodnotě přes 25 miliard Kč.

Jen samotný ČEZ přihlásila do prvního kola dotací z Modernizačního fondu 24 FVE o celkovém výkonu 233 megawattů. Při očekávané výši podpory 6,2-7,3 milionů Kč/ MWp by tak společnost mohla získat až 1,6 miliardy korun.

O úspěchu ve věci získání dotací z Modernizačního fondu se přitom bude rozhodovat na základě aukčního mechanismu. Rozhodující kritérium bude cena/instalovaného výkonu, kde uspějí ti investoři, kteří se spokojí s nižší dotací na jednotku výkonu.

Masívní výstavba nových FVE

Skupina ČEZ plánuje do roku 2030 vybudovat nové FVE o výkonu šest gigawattů v České republice. Jen do roku 2025 ČEZ usiluje o realizaci 1500 MW nových FVE, přičemž se developují po celé České republice.

Zhruba čtvrtinu nových FVE hodlá ČEZ postavit na vlastních pozemcích, třeba v na výsypkách bývalých dolů nebo v okolí uhelných elektráren. Pro zbylou část má vytipované lokality a vyjednává s obcemi a dalšími vlastníky pozemků. V poslední době ČEZ jedná s řadou municipalit na severní Moravě o změně územních plánů kvůli novým FVE.

O přidělení dotace z Modernizačního fondu rozhoduje Státní fond životního prostředí (SFŽP) spolu s ministerstvem životního prostředí. Mezi úspěšnými žadateli o dotace z fondu určené na FVE o výkonu do 1 MWp zatím podle serveru převažují zemědělské podniky, nebo velké energetické skupiny jako E.ON Energie nebo Pražská energetika.

Jako první se budou z Modernizačního fondu stavět nové FVE obvykle výkonu do 1 MWp například v Dlouhém Újezdě na Tachovsku, ve Zlonicích na Kladensku nebo v Mydlovarech v Jihočeském kraji. Celkem již SFŽP schválil více než 20 projektů v této kategorii. Celkem dotaci získalo osm projektů, které si rozdělí skoro 45 milionů korun.

V závislosti na velikosti podniku a typu instalace elektrárny mohou zájemci dosáhnout na dotaci ve výši až 50 % celkových výdajů na projekt. Celkem již byla alokace dotací podporu nových FVE o výkonu do 1 MWp vyčerpána na konci listopadu z 80%, ale program byl nedávno prodloužen až do konce února 2022.