209 GW: V roce 2021 čeká solární energetiku ve světě obří boom

Analytici společnosti Bloomberg New Energy Finance (BNEF) minulý týden oznámili, že se loni ve světě instalovalo 132 GW nových fotovoltaických elektráren, což bylo o 6 % více než v roce 2019. Letos pokoří světová fotovoltaika nový rekord v instalacích ve výši až 209 GW.

Zdroj: BNEF

Zdroj: BNEF

Čína je lídrem trhu

Navzdory velkým turbulencím na trhu kvůli pandemii Covid-19 v roce 2020 branže solární energetiky dosáhla nového světového rekordu v instalacích fotovoltaických elektráren ve výši 132 GW.  Největším trhem s instalacemi ve výši 48,2 GW se loni stala Čína.

Solární energetika tak pokračuje v rozkvětu na globální bázi. Pro srovnání – podle agentury BNEF se v roce  2010 po celém světě postavily nové fotovoltaické elektrárny s celkovou kapacitou cca 18 GW – většinu tohoto růstu představovala Evropa, z toho pouze asi 7 GW připadlo na Německo a více než 1 GW na Českou republiku.

Další pozitivní výhled na vývoj fotovoltaiky ve světě nedávno přinesla analýza BNEF, která predikuje až 209 GW nových solárních instalací v roce 2021 a až 240 GW v roce 2023. Důvodem je prudký rozvoj fotovoltaiky na asijských trzích, zejména v Číně a Indii. Analytička BNEF Jenny Chase očekává, že jen v Číně se letos postaví 65-75 GW nových fotovoltaických elektráren.

Boom navzdory potížím v dodavatelském řetězci

Díky prudkému růstu světového fotovoltaického trhu od 3. kvartálu roku 2020 dochází k potížím v dodávkách solárního skla a křemíkových waferů, tj. destiček, ze kterých se vyrábí solární články. Ceny těchto komponentů v roce 2020 prudce zdražily.

Navzdory silnému růstu fotovoltaického trhu v roce 2021 a problémům v dodavatelských řetězcích však analytici BNEF odmítají obavy z nedostatků klíčových komponentů na trhu. „V současnosti se připravuje řada nových továren na výrobu waferů a solárních článků zejména v Asii za účelem uspokojení rostoucí poptávky. I když určité problémy v dodávkách křemíkových waferů mohou nastat, ceny se v průběhu roku 2021 stabilizují na úrovni okolo 12 USD/kg,“ řekla analytička BNEF Jenny Chase.

Podle analytiků BNEF stále na trhu bude růst poptávka po panelech s využitím 166mm a 210 mm waferů. Ceny panelů by se měly na konci letošního roku dostat na hladinu ve výši 0,19 USD/Wp a v dalších letech poklesnout až  na 0,19 USD/Wp.