2000+ MWp: Ústecký kraj se změní v obří solární elektrárnu

Na svém zasedání Ústecký kraj schválil v rámci Zásad územního rozvoje vymezení ploch po těžbě uhlí určené pro výstavbu nových fotovoltaických elektráren (FVE). Aktualizaci navrhlo ministerstvo průmyslu a obchodu s odůvodněním, že rozvoj FVE je významným veřejným zájmem na zajištění energetické soběstačnosti ČR.

Zdroj: Ústecký kraj

2000 hektarů pro fotovoltaiku

Podle Hejtmana Richarda Brabce (ANO) vymezení prostoru neznamená, že by celé území po těžbě zabraly solární panely. V této souvislosti Brabec doplnil že se oproti návrhu zmenšila plocha z původních 2600 hektarů na 2000.

„Byly vypořádány připomínky obcí a nadále bude kraj koordinovat aktivity subjektů, které tam mají své plány,” uvedl Brabec. Je pro to, aby se fotovoltaické elektrárny stavěly na brownfieldech a nezabírala se kvůli nim zemědělská půda.

Na plochách po těžbě hnědého uhlí mohou stát fotovoltaické elektrárny (FVE) a další OZE.  S vymezením zhruba 2000 hektarů pro jejich stavbu souhlasili při aktualizaci plánu územního rozvoje zastupitelé Ústeckého kraje. Aktualizaci navrhlo ministerstvo průmyslu a obchodu s odůvodněním, že rozvoj FVE je významným veřejným zájmem na zajištění energetické soběstačnosti ČR.

Projekty musí splňovat několik podmínek, jako je výměra bloku, rozestupy mezi panely, zachovat je nutné vodní plochy, toky a tůně. Některé obce se při projednávání záměru obávaly, že stavba elektrárny zmaří rekultivaci a povede ke vzniku odpadu v podobě panelů, které po 20 až 30 letech v krajině zůstanou. Důležitou podmínkou je zajištění prostupnosti pro člověka a zvířata.

Velké ambice ČEZu

Elektřinu vyrobenou ve FVE by mohly využívat obce nebo investoři a zbytek se bude posílat podle Jana Harnycha z ČEZ do sítě.

„Pro nás dnešní rozhodnutí zastupitelů znamená, že můžeme pokračovat v projektech připravovaných na výsypkách. Celkový výkon fotovoltaických elektráren plánujeme do 2000 megawattů,” uvedl. Jan Hyrnych, Projektový manažer společnosti ČEZ pro Ústecký kraj.

Nejdále s přípravou jsou podle Harnycha projekty u Duchcova na Teplicku a Kadaně na Chomutovsku. „S obcemi se bavíme o tom, jak plochu po těžbě využít pro rekreaci, nechceme, aby fotovoltaické elektrárny tvořily souvislou plochu,” zdůraznil Harnych.

ČEZ plánuje postupný odklon od uhlí do roku 2030, u uhelných elektráren bude provoz záležet na tom, zda se ekonomicky vyplatí. „Do té doby chceme co nejrychleji postavit co nejvíce obnovitelných zdrojů a do budoucna malé modulární reaktory, které by mohly být třeba v Tušimicích.  Dalším projektem je těžba a zpracování lithia, kde by mohlo práci najít až 2000 lidí,” řekl Harnych.