2000 MWp: Největší fotovoltaická elektrárna na světě byla spuštěna v SAE

V polovině listopadu byla spuštěna do provozu největší fotovoltaická elektrárna na světě ve Spojených arabských emirátech (SAE) nedaleko města Abú Zabí. Elektrárna je schopná pokrýt spotřebu až 200 tisíc domácností.

Zdroj: SolarEdge

Obří projekt

Na projektu výstavby elektrárny Al Dharfa se podílely čtyři subjekty: Abu Dhabi National Energy Company a Abu Dhabi Future Energy Company, dále francouzská společnost RDF Renewables a čínský výrobce panelů JinkoPower. Elektrárna Al Dharfa se nachází v poušti cca 35 kilometrů od města Abu Dhabi.

Fotovoltaická elektrárna Al Dhafra se skládá z téměř 4 milionů oboustranných fotovoltaických panelů, které ročně vyrobí celkem 2 GW energie. To je dostatek energie pro napájení téměř 200 000 domácností.

Během výstavby elektrárny vzniklo 4 500 nových pracovních míst. Každý den dělníci nainstalovali průměrně 10 MW panelů.

„Tento největší světový solární projekt je důkazem pozoruhodného pokroku v oblasti účinnosti solární energie, inovací a nákladové konkurenceschopnosti fotovoltaiky„, řekl Sultan Ahmed Al Jaber, předseda představenstva společnosti: Abu Dhabi National Energy Company, která elektrárnu postavila.

Nový milník

Spuštění elektrárny přichází těsně před zahájením konference o klimatu COP28, která se bude konat na konci listopadu 2023 v Dubaji.

Díky nové elektrárně o výkonu 2 GW se celková výrobní kapacita solárních elektráren v SAE zvýšila na 3,2 GW, což představuje nárůst o více než 50 %. Země  plánuje další investice s cílem dosáhnout do konce roku 2030 kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů ve výši 14 GW.

Solární elektrárny je působivá nejen svým rozsahem, ale představuje také důležitý krok ke zvýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů v zemi. Ročně by měla ušetřit produkci více než 2,4 milionů tun emisí uhlíku.