200 milionů: Opava chce vlastní fotovoltaické elektrárny kvůli energetickým úsporám

Město Opava ve Slezsku v dalších letech investuje 200 mil. Kč do fotovoltaických elektráren. Řekl to náměstek opavského primátora Vladimír Schreier (ANO) v pořadu Televize Polar.

Zdroj: ČEZ

První solární projekty

Připravuje prvních šest projektů především na střechách školních budov, magistrátu či parkovacího domu. Nezávisle na tom plánuje zřízení elektrárny i vedení dopravního podniku. Celkem by tyto elektrárny měly městu ušetřit každý rok 15 až 20 milionů korun.

U plánovaných 200 milionů investic do fotovoltaiky vedení města předpokládá, že polovinu pokryjí dotace právě na podporu výstavby alternativních zdrojů elektřiny.

„Fotovoltaika je ta cestu, kterou musíme jít s tím, že by měla přinést významné energetické úspory pro město. Chceme tak zvýšit nezávislost na plynu a dalších fosilních zdrojích energie,“ uvedl náměstek opavského primátora Vladimír Schreier.

Nová studie

„Musíme udělat celkovou energetickou studii. Opava má ale tu výhodu, že provozuje trolejbusovou dopravu. Ta je soustavným odběratelem elektrické energie. A tak může spotřebovávat přetoky,“ uvedl náměstek.

Vedení města předpokládá, že jen za elektřinu městské organizace zaplatí v příštím roce 150 milionů korun. V roce 2021 to přitom bylo o dvě třetiny méně. Lotos pak okolo 75 milionů korun.

V případě prvních solárních elektráren se nyní projekty připravují. Prověřuje se například statika vybraných střech.

Plánovaný výkon elektráren se má u každé ze šesti chystaných elektráren pohybovat okolo osmi desítek kilowatt-peaků (kWp). Za rok by to mohlo znamenat úsporu až 20 milionů korun.

Další úspory

Město chce podle Schreiera úspory v případě energií hledat i jinak.

„Už jsme přijali některá opatření, další se chystají. Už nyní očekáváme úsporu v řádu deseti procent. Řešit ale chceme i plynové kotle. V některých kotelnách jsou totiž ještě staré, které chceme měnit za kondenzační,“ uvedl Schreier.

Podle primátora Tomáše Navrátila (ANO) bude město Opava šetřit i na vánoční světelné výzdobě. Ta bude instalovaná pouze v centru a svítit bude jen omezenou dobu.

„Výzdoba tentokrát nebude na hlavních příjezdových komunikacích. Svítit bude jen do 22:00,“ uvedl Navrátil. Město navíc podle něj letos instaluje jen jeden vánoční strom na Dolním náměstí. V minulých letech byly dva, jeden i na Horním náměstí.