200 miliard: Vláda schválila Národní plán obnovy, která podpoří rozvoj fotovoltaiky a elektromobility

Na včerejším jednání vláda schválila Národní plán obnovy. Vláda plánuje investovat zhruba 200 miliard korun do obnovy ekonomiky, z toho 172 miliard chce Česko získat z EU.

Zdroj: Wikipedia

Miliardy na zelenou tranzici

Národní plán obnovy (NPO) je strategickým dokumentem, kterým Česká republika požádá o finanční příspěvek z Nástroje pro oživení a odolnost ve výši přibližně 172 miliard korun ve formě grantů od Evropské komise.

„ V rámci NPO je celková výše investic plánována ve výši 199,902 miliardy korun, která zahrnuje národní spolufinancování, jehož výše se bude odvíjet od finální výše příspěvku z Nástroje pro oživení a odolnost. Plán podléhá schválení Evropskou komisí a Radou Evropské unie,“ uvádí schválený materiál.

V Národním plánu obnovy (NPO) plánuje vláda investovat zhruba 200 miliard korun, přičemž většina půjde na tzv. „zelenou tranzici“. „Podíl klimatických projektů je 41 procent, výdaje na digitální transformaci budou 23 procent,“ uvedl ministr s tím, že další peníze jsou určeny na podporu vzdělávání, trhu práce, vývoje, inovací, podnikání a zdraví.

Šance pro moderní energetiku

Pro Evropskou unii jsou prioritami klima a digitalizace v rámci NPO. Díky tomu tak největší částka půjde na dopravní a ekologické projekty, například obnovu lesů nebo výstavbu fotovoltaických elektráren. Miliardami z NPO se v Česku podpoří i výstavba nabíjecích stanic pro elektromobily.

Podle sdělení zástupců MPO je v NPO vyhrazeno až 5 miliard na výstavbu velkých solárních elektráren. Půjde tak o další dotační program, který výrazně podpoří rozvoj solární energetiky kromě Modernizačního fondu.

Implementace NPO v oblasti výstavby nových solárních elektráren bude zajištěna skrze Ministerstvo průmyslu a obchodu, které v novém programové období bude administrovat Operační program technologie pro konkurenceschopnost (OPTAK). Projekty by měly být zaměřeny na výstavbu fotovoltaických elektráren na podnikatelských budovách včetně přístřešků (např. pro automobily, stavební techniku, skladování materiálu atp.) s převážně lokální spotřebou vyrobené energie.

Další miliardy korun ročně se pak v tuzemsku do zelené tranzice po třináctileté pauze chystá investovat i Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Dostat by je měly třeba firmy s potenciálem růstu nebo projekty v oblasti zelené tranzice.

Zpoždění proti harmonogramu

Podle původního harmonogramu měl být NPO odeslán do Bruselo do 30. dubna. Toto se vládě nepodařilo.

Trvalo to déle a dřelo to, ale nakonec se podařilo. Vláda by měla do pátku 21. května schválit Národní plán obnovy Česka, na který by mohla začít čerpat 190 miliard korun z evropských dotací. Jakmile plán schválí, pošle ho do Bruselu, kde ho má Evropská komise definitivně potvrdit.

Peníze z nového fondu budou muset být ze 70 procent vyčerpány do roku 2022, do roku 2023 pak zcela. Proplacené musejí být do roku 2026.Na jeho vzniku se dohodly všechny členské země Evropské unie s cílem pomoci oživit evropskými dotacemi ekonomiky států zpustošené pandemií covidu-19.