200 GW: Nová německá vláda hodlá výrazně navýšit kapacitu solárních elektráren do roku 2030

Minulý týden lídři příští německé vládní trojkoalice oznámili, že chtějí zvýšit podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 na 80 procent. Pro fotovoltaiku to znamená navýšení instalovaného výkonu ze současných necelých 60 GW až na 200 GW.

Zdroj: Wikipedia

Ambiciózní cíle

Budoucí německá vláda plánuje zdvojnásobení cíle v oblasti solární energie ze současných 100 GW na 200 GW do roku 2030. Dalším cílem země je zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na 80 % pokrytí poptávky po elektřině do roku 2030 z dosavadních 65 % a také rychlejší ukončení uhelné energetiky již v roce 2030.

Stanovený cíl ohledně podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů je ambicióznější, než mělo Německo dosud, tedy 65 procent. Nová koalice hodlá úsilí o ochranu klimatu ještě urychlit, a to mimo jiné rozsáhlejší podporou obnovitelných energií a stimuly k ukončení výroby energie z uhlí a dalších fosilních paliv.

Podpora elektromobility a zeleného vodíku

Dalším záměrem Německa jsou masívní investice do zeleného vodíku s cílem dosáhnout do roku 2030 kapacity ve výši 10 GW. Toto má Německu umožnit ekologickou výrobu tepla.

Zemní plyn, tedy další fosilní zdroj, by se měl podle plánu přestat v elektrárnách spalovat až po roce 2040. Ale v nových domech a bytech se jím přestane vytápět už „v nejbližších letech“. Staré topné systémy se podle koaličního ujednání musí vyměnit nejpozději do roku 2035. 

Německo také hodlá zvýšit podíl elektromobility. Do stejného roku má totiž po německých silnicích jezdit nejméně 15 milionů elektromobilů a k dispozici být milion dobíjecích stanic.  

Sledování klimatických cílů se má projevit také v dopravě. Například podíl železnice na nákladní dopravě se má do roku 2030 zvýšit o 25 procent, přeprava osob po železnici se má zdvojnásobit.

Posvěceno do Vánoc

Do konce příštího roku hodlá příští vládní koalice přijmout program ochrany klimatu. Vyplývá to z koaliční smlouvy, kterou v Berlíně zveřejnili sociální demokraté (SPD) kancléřského kandidáta Olafa Scholze, Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP).

Scholz očekává, že členové jednotlivých stran koaliční dohodu posvětí v příštích deseti dnech. Nová vláda nebude usilovat o „nejmenšího společného jmenovatele, ale o politiku velkých dopadů“, ujistil minulý týden šéf SPD, když koaliční dohodu představoval.

Spolupředseda Zelených Robert Habeck dnes řekl, že chystané kroky by Německo nasměrovaly na cestu ke splnění cílů z pařížské klimatické dohody z roku 2015.