20 MWp: Na východním Slovensku vyroste obří solární elektrárna s baterií

V okolí  Sobranců na východě Slovenska se připravuje projekt obří  solární elektrárny a bateriového úložiště v hodnotě přes 18 milionů eur (440 milionů Kč). Cílem developera je projekt dokončit v roce 2024.

 

Zdroj: Photon Energy

Zacíleno na soběstačnost

Společnost ZAR chystá nedaleko obce Sobrance výstavbu obří solární elektrárny a bateriového úložiště. Elektrárna má mít výkon 20 megawattů a bateriové úložiště 9 megawattů. Elektrárna by měla být uvedena do provozu do konce roku 2024.

„Jsme ve fázi zahájení procesu EIA. Elektrárna bude součástí naší skupiny a bude vyrábět elektřinu především pro naše podniky. Nejpozději od roku 2025 chceme být v tomto smyslu energeticky nezávislí,“ uvedla mediální zástupkyně společnosti ZAR Lenka Kapustová.

Reakce na energetickou krizi

V důsledku energetické krize v roce 2022 došlo na trhu k velkým cenovým otřesům. Proto již skupina ZAR nechce být závislá na elektřině z konvenčních zdrojů. Raději bude skupina ZAR investovat do velké solární elektrárny s akumulací.

Nespotřebovanou elektřinu bude ZAR prodávat na trhu a nevylučuje, že zákazníky mohou být i potenciální investoři v přilehlém průmyslovém parku.

Součástí projektu solární elektrárny bude také největší bateriové úložiště na Slovensku. „Tak velké bateriové úložiště dnes na Slovensku není. Počítáme s tím, že část jeho kapacity bude možné využít i pro podporu přenosové soustavy,“ dodala Kapustová.

Společnost ZAR působí jako rodinná investiční společnost, která dlouhodobě investuje do prémiových nemovitostí na Slovensku. Vlastní nejstarší hotel v Tatrách, hotel Lomnica, Pálffyovský zámeček a vinařství ViaJur ve Svätém Juru u Bratislavy a Nemocnici Malacky.