18,6 GW: V Řecku se rodí netradiční projekt komunitní energetiky na bázi plovoucí solární elektrárny

V červnu letošního roku podaly dvě energetická společenství v Řecku žádost o licenci na provozování obřích plovoucích fotovoltaických elektráren o výkonu až 18,6 GW. Uvedl to řecký Regulační úřad pro odpady, energii a vodu (RAWEW).

Zdroj: Aquo Energy

Obří ambice vs. reakce okolí

První projekt se týká výkonu 11,65 GW a podle předložených údajů se plánuje jeho instalace na moři mezi ostrovem Evia (Euboia) a řeckou pevninou. Druhý projekt se týká 7 GW plovoucích fotovoltaických panelů, které mají být instalovány v Amfilochii v západním Řecku.

Dohromady tyto dva projekty obřích plovoucích fotovoltaických elektráren (PFVE) jsou bezprecedentní svoji velikostí. Pro srovnání – největší PFVE se staví o výkonu až stovek MWp v Asii. V Evropě se největší PFVE nachází v Holandsku o výkonu ve výši  41 MWp. Podobný projekt v Číně má instalovaný výkon 320 MWp

Vzhledem k tomu, že obě energetická společenství v Řecku jsoudosud veřejnosti poměrně neznámá, a také vzhledem k extrémní velikosti těchto projektů PFVE, se většina odborníků domnívá, že pravděpodobnost jejich realizace je velmi malá. Navíc, jejich obrovská velikost by určitě vyvolala silné reakce místní veřejnosti, která by mohla protestovat proti tomu, jak před nimi mizí voda a je nahrazena nekonečnými plochami solárních panelů.

První schválené projekty

Pokud se jedná o rozvoj projekt typu PFVE, pak je nutné dodat, že řecká vláda již podnikla první kroky k jejich instalaci na moři nebo umělých jezerech (s maximální plochou stanovenou na 10 % celkové plochy). V listopadu 2022 řecké ministerstvo životního prostředí a energetiky oznámilo schválení 10 pilotních projektů PFVE za účelem testování použitých technologií.

Provozovatelé projektů PFVE v Řecku získali tzv certifikát výrobce nebo licenci na výrobu energie. Jako podporu navíc získali výkupní tarif ve výši  159 EUR za MWh.

Na projektech PFVE na zavlažovacích kanálech a nádržích v Řecku pracuje francouzská společnost Akuo Energy. V současnosti zde tato společnost také připravuje realizaci až 1 GW agrivoltaických instalací v okolí Larisy.

Další velkou skupinou se zájmem o rozvoj projektů na bázi PFVE je GEK Terna. Její řecká pobočka Terna Energy oznámila záměr vybudovat projekt o výkonu 103 MW na umělém jezeře Pournari severozápadě země. Společnost Terna Energy zatím dokončila environmentální studii, kterou předložila k veřejné konzultaci.

Také státní energetická společnost PPC (obdoba ČEZ) má velké ambice na poli PFVE. Její pobočka PPC Renewables plánuje výstavbu projektu PFVE o výkonu 50 MW. První z nich má být postavena na umělém jezeře Polyfytos na řece Haliacmon.