1,8 GW: Polská fotovoltaika pokračuje v boomu, koronaviru navzdory

V dubnu letošního roku se Polsku připojilo do sítě více než 140 MW nových fotovoltaických elektráren. Podle sdělení operátora polské přenosové sítě Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE) se instalovaný výkon v polské fotovoltaice na konci dubna dostal na hodnotu 1,83 GW.

Zdroj: _Aleo Solar

Zdroj: Aleo Solar

Pokračování boomu

 

Za celý rok 2019 se v Polsku připojilo do sítě 830 MW nových FVE. V praxi to znamená, že v loňském roce bylo v Polsku měsíčně připojeno průměrně 69 MW nových FVE do sítě. V minulém roce se tak Polsko stalo pátým nejrychleji rostoucím fotovoltaickým trhem v Evropě po Španělsku, Německu, Holandsku a Velké Británii.

 

Boom polské fotovoltaiky pokračuje i v letošním roce, navzdory pandemii koronaviru. V dubnu se do sítě v Polsku připojilo 137,35 MW nových fotovoltaických elektráren podle informací operátora přenosové sítě PSE. Jedná se druhý nejlepší výsledek polské fotovoltaiky na měsíční bázi od roku 2017, kdy se v Polsku začaly připojovat do sítě velké elektrárny z aukcí.

 

Nejvyššího přírůstku instalované kapacity dosáhla polská fotovoltaika v lednu 2020, kdy se nově instalovalo 172,9 MW. V únoru to bylo 124 MW a v březnu 98,85 MW. Celkem se za období leden až duben instalovalo v Polsku 533,1 MW solárních elektráren.

 

Magická meta 2 GW

 

Současný vývoj fotovoltaiky v Polsko predikuje, že do konce léta vzroste instalovaný výkon ze současných 1,832 GW až na 2 GW.

 

Díky úspěchu programu „Můj proud“ se v Polsku bude v blízké budoucnosti instalovat více než 60 000 malých střešních fotovoltaických elektráren v domácnostech o výkonu do 10 kWp. Podle sdělení Národního fondu ochrany životního prostředí a vodního hospodářství (NFOSiGW) se denně hlásí více než 400 zájemců o nové dotace na střešní elektrárny.

 

Polští prosumeři, kteří investují do malých domácích elektráren, získají investiční jednorázovou podporu ve výši 5000 polských zlotých (tj. 30 000 Kč) a také slevu na DPH (pouze 10 %) v rámci instalace. Celkem hodlá polská vláda podpořit vznik až 200 000 prosumerských instalací pomocí dotací z programu NFOSiGW.

 

Díky dobře nastavené podpoře pro nové solární elektrárny lze i v budoucnosti očekávat další boom solární energetiky v Polsku, na zemi i na střechách. „Na základě výsledku poslední aukce vznikne v Polsku 750 MW nových pozemních FVE do 2 let,“ komentovala výsledky nedávné aukce Dorota Gręda, mluvčí Polské komory obnovitelných zdrojů. „Další tisíce nových solárních elektráren vyrostou na střechách rodinných domů a firem“.