175 MW: „Matka“ Pražské energetiky brzy začne stavět obří solární elektrárnu v Německu zcela bez dotací. Stane se inspirací pro Česko?

Německá energetická společnost ENBW, která je  majoritním akcionářem  Pražské energetiky a.s., začne na jaře roku 2020 stavbu největší fotovoltaické elektrárny v Německu o výkonu 175 MW. Jedná se o průlomový projekt v Německu, který bude fungovat na tržní bázi bez využití dotací formou aukcí nebo pevných výkupních cen.

Active Solar


Průlom ve fotovoltaice

Nejen ve sluncem obdařených zemích jako je Španělsko, Portugalsko či Řecko, ale také u našich sousedů v Německu či v Polsku se objevuje nový trend. Je jím výstavba velkokapacitních fotovoltaických elektráren  (FVE) zcela bez dotací. 

Na jaře roku 2020 začne německá elektrárenská společnost stavbu největší solární elektrárny v Německu zcela bez dotací. Projekt obří fotovoltaické farmy nese název  Weesow-Willmersdorf a vznikne na rozloze 164 hektarů v blízkosti města Werneuchen, severovýchodně od Berlína, v Braniborsku nedaleko polských hranic.

Na projektu této obří solární elektrárny o výkonu 175 MW se použije 465 000 solárních panelů s tím, že celá investice má být dokončena do konce příštího roku. „Velikost tohoto solárního parku nám poskytne silný nástroj pro další expanzi v oblasti našeho portfolia obnovitelných zdrojů energie. Urychlujeme naší expanzi ve fotovoltaice s tím, že se stává pilířem naší nové strategie,“ řekl Dr. Hans-Josef Zimmer, CTO společnosti EnBW.

Solární park Weesow-Willmersdorf  představuje první velkou FVE bez dotací v Německu. Tento projekt je také důkazem toho, že tradiční energetické společnosti jako je EnBW se stále více obrací na obnovitelné zdroje energie (OZE). Jako další etapu německé Energiewende nedávno EnBW oznámila, že vybuduje nové portfolio solárních elektráren o výkonu až 800 MW zcela bez dotací do roku 2025.

A co Česko?

Trend výstavby nových velkých FVE může dorazit brzy i do České republiky. Polostátní energetická společnost ČEZ v současnosti developuje přes 500 MW nových solárních elektráren na výsypkách a brownfieldech. Také ostatní velké energetiky (E.ON, PRE a Innogy) se chystají na realizaci velkých FVE bez dotací.

 

Na nedávné konferenci v Londýně zástupci předního německého developera BayWa dokumentovali výrazný pokles cen investičních nákladů pro FVE. Od roku 2010 poklesly (CAPEX) náklady z 3,61 USD/Wp na 0,53 USD/Wp.

Rostoucí ceny elektřiny a příznivý cenový vývoj v oblasti investičních nákladů na nové FVE otevírá dveře rozvoji byznysu bez dotací. „Díky technologickému pokroku se náklady na výstavbu solárních farem v Německu během posledních deseti let snížily až o 90 %. Proto jsou v současnosti náklady na výrobu solární energie přinejmenším na stejné úrovni jako je tomu v případě tradičních fosilních zdrojů,“ říká Dirk Güsewell, který je v ENBW zodpovědný za rozvoj investic do výroby energie.

Je pouze otázka 2-3 následujících let, kdy se nový trend investic do nedotovaných FVE přesune i do Česka. V současnosti již probíhá development a je možné, že již v příštím roce se dočkáme i u nás „prvních nedotovaných vlaštovek“.