16 GW: Čína zahájila výstavbu největší hybridní zelené elektrárny na světě

Společnost China Three Gorges Group (CTGG) zahájila v prosinci minulého roku výstavbu obřího projektu s využitím obnovitelných zdrojů energie za 80 miliard jüanů (261 miliard Kč). Zařízení by mělo mít po dokončení kapacitu 16 gigawattů.

 

Zdroj: Amper Meteo


Největší zelená elektrárna na světě

Nová elektrárna vzniká v poušti v čínské oblasti Vnitřní Mongolsko. Součástí projektu je solární elektrárna s kapacitou osm gigawattů, větrná elektrárna s kapacitou čtyři gigawatty a modernizovaná uhelná elektrárna s kapacitou čtyři gigawatty, jejímž smyslem je regulovat dodávky energie ve špičce.

V současnosti v rámci projektu společnost CTGG realizuje výstavbu pilotní solární elektrárny o kapacitě 1 GW, která bude doplněna zařízením pro skladování energie. Projekt je celosvětově největším v oblasti obnovitelných zdrojů v poušti a má Číně pomoci dosáhnout ambiciózních klimatických cílů.

Ambiciózní zelené cíle

Nový projekt, který je realizovaný společnosti CTGG, je v souladu s plány čínské vlády na vybudování nových kapacit na výrobu energie ze solárních a větrných elektráren o výkonu 450 GW v pouštních oblastech. V listopadu Čína oznámila, že v rámci první fáze už zahájila výstavbu zařízení s kapacitou 95 gigawattů.

Do roku 2030 hodlá Čína postavit větrné a solární elektrárny o výkonu 1200 gigawattů. Ve stejném roce by emise oxidu uhličitého v Číně měly dosáhnout maxima.

V období leden-listopad 2022 se v Číně nově postavilo 65,7 GW solárních a 22,5 GW větrných elektráren. Podle sdělení čínského Národního úřadu pro energetiku (NEA) se očekává, že v roce 2023 se v Číně postaví až 160 GW nových kapacit solárních a větrných elektráren.