15 GW: Brusel představil plán na oživení ekonomiky s využitím zelené energie

Evropská komise  připravuje plán ekonomického oživení ekonomiky postižené pandemickou krizí, který by měl pomoci nejméně jednoho bilionu eur podpořit „zelené“ investice v energetice. Důraz se má klást na investice investice do obnovitelných zdrojů, zeleného vodíku, sítí a elektromobility. Konkrétní záměry nového programu mají být představeny v nejbližších dnech, jak informuje server Euractiv.

Zdroj: Evropská komise

Zdroj: Evropská komise

 

 

Podpora aukcí

Představený plán na „zelené“ oživení ekonomiky počítá s podporou OZE na bázi aukcí pro zdroje o výkonu 15 GW v rámci členských zemí EU během dvou let, přičemž investiční výdaje by měly dosáhnout 25 miliard eur. Kromě toho by pro národní podpůrná schémata mělo být k dispozici 10 miliard eur od Evropské investiční banky (EIB).

 

„Přestože se během krize COVID-19 ukázaly obnovitelné zdroje jako více odolné než fosilní zdroje, dodavatelské řetězce byly letos vážně zasaženy. Toto bude mít vážný dopad na rozvoj nových fotovoltaických a větrných elektráren, jejichž růst by se letos mohl zmenšit o 20 až 33 %, uvedla podle Euractivu Komise.

 

Oficiálně by Evropská komise měla plán na „zelené“ oživení ekonomiky představit do konce května. Cílem plánu je akcelerovat rozvoj zejména větrných a solárních elektráren na lokální a celostátní úrovni.

 

Podpora „čistého“ vodíku a elektromobility

 

Součástí plánu je i záměr podpory pro rozvoj „zeleného vodíku“. Zde plánuje komise zdvojnásobit financování pro Evropské partnerství v oblasti čistého vodíku na 1,3 mld. eur a vytvořit nový fond v objemu 10 mld. eur, který by byl v následujících 10 letech dostupný pro „významné snížení rizika“ u velkých a komplexních projektů.

 

Za tímto účelem by mělo být zřízeno pilotní podpůrné schéma ve stylu „uhlíkových contracts for difference“, které by v principu bylo podobné schématu aukcí na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Výrobci „zeleného vodíku“. by dostávali příspěvek odpovídající rozdílu CO2 strike price a aktuální ceny emisních povolenek v rámci EU ETS. Tento příspěvek by měl dorovnat rozdíl v nákladech na produkci konvenčního a dekarbonizovaného vodíku.

 

V oblasti čisté mobilita navrhuje dokument 20 mld. eur pro nákup „čistých“ vozidel v následujících dvou letech, podporu ve výši 40 až 60 mld. eur na nastartování produkce vozidel s elektrickým pohonem a zdvojnásobení prostředků pro rozvoj dobíjecí a plnicí infrastruktury, aby bylo dosaženo instalace dvou milionů veřejných dobíjecích stanic a stanic na plnění alternativními palivy do roku 2025.