140  MWp: Projekt největší agrovoltaické elektrárny v Česku naráží na odpor občanů

Na Náchodsu se rodí nový agrovoltaický park o instalovaném výkonu až 140 megawattů. Projekt má vzniknout na rozloze 200 hektarů a po dokončění by patřil k největším instalacím svého druhu v Česku. Realizace projektu však naráží na odpor obyvatel místních občanů, kteří jej v referendu zamítli.

Zdroj: Fraunhofer ISE

Další referendum

Projekt obří fotovoltaické elektrárny o výkonu až 140 MWp se má nacházet ve Vlkově na Náchodsku. O jeho realizaci na polích v katastru obce rozhodne  v polovině května referendum. Fotovoltaickou elektrárnu, která by zabrala až 200 hektarů, by chtěla realizovat  firma Agrivolt Rasošky.

Proti stavbě elektrárny se konala v roce 2023 petiční kampaň  „V Rasoškách se vyslovilo proti záměru 340 voličů. Ve Vlkově 234 voličů a na Novém Plese se vyslovilo proti záměru 170 voličů,“ uvedl dříve mluvčí petičního výboru Vítězslav Holínský.

O vypsání referenda rozhodli v polovině března zastupitelé Vlkova, jak vyplývá z informací na webu obce. O uvažované stavbě elektrárny byla již loni v září referenda v sousedních obcích Rasošky a Nový Ples. V obou referendech místní lidé  loni stavbu elektrárny odmítli.

Lidé ve Vlkově, který má asi 390 obyvatel, budou v referendu 16. května odpovídat na otázku „Souhlasíte s umístěním fotovoltaických elektráren na pozemcích, které nejsou zastavěny nebo územním plánem Vlkova určeny k zastavění?

Místní lidé se kvůli projektu obří solární elektráreny staví zamítavě, neboť jim vadí zabrání zemědělské půdy, mají obavu ze snížení hodnoty svých nemovitostí, znehodnocení krajinného rázu či vzniku takzvaných tepelných ostrovů.

Největší agrovoltaika v Česku

Společnost Agrivolt Rasošky záměr představila na jaře 2023. Projekt označuje za propojení moderní energetiky a ekologického hospodaření. Elektrárna by měla přijít zhruba na 2,5 miliardy korun a měla by mít výkon až 140 megawattů.

Budoucí realizace projektu závisí i na tom, zda se firmě podaří pronajmout si potřebné pozemky k těm, které už drží. Investor vlastní asi 30 procent půdy, jež má nízkou bonitu, a chce propojit energetiku s ekologickým hospodařením. V případě realizace projektu by se jednalo o největší agrovoltaickou elektrárnu v Česku.

Investor v případě realizace projektu nabízí obci příspěvek 10 procent svého rozpočtu a  dále obyvatelům finanční příspěvek na elektřinu ve výši 10 000 Kč ročně. Součástí projektu má být například vybudování cyklostezky či dobíjecích stanic.