1200 MW: Největší solární elektrárna světa začala vyrábět energii za rekordně nízkou cenu

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byla na začátku července uvedena do provozu největší fotovoltaická elektrárnu na světě. Její výkon dosahuje rekordních 1200 MW, což je více než instalovaný blok jaderné elektrárny v Temelíně.

Active Solar


Více než 3 milionů solárních panelů

Největší fotovoltaická elektrárna (FVE) světa nese název Nur Abú Dhabi. Na její stavbu se použilo více než 3,2 milionů solárních panelů od společnosti Jinko Solar.

Náklady na výstavbu největší současné FVE na světě dosáhly zhruba dvacet miliard korun (870 milionů dolarů). Její výstavba trvala dva roky ve Spojených arabských emirátech. Na počátku července se tento obří solární park o výkonu 1,2 GW připojil do místní energetické sítě.

Solární elektrárna Noor Abu Dhabi je společným podnikem mezi vládou SAA a  konsorciem japonské společnosti Marubeni a čínského výrobce panelů Jinko Solar. Na její výstavbě se podílelo pracovalo zhruba 2900 lidí.

„Dokončení tohoto solárního projektu znamená milník v energetické strategii SAE, která počítá do roku 2050 s nárůstem vyrobené energie z obnovitelných zdrojů na 50 % a současně se snížením emisí při výrobě energie o 70%,“ zdůraznil Mohammad Hassan Al Suwaidi, předseda představenstva společnosti Emirates Water and Electricity Company  (EWEC), která bude park provozovat.

Rekordně nízká cena

Projekt solární elektrárny Noor Abu Dhabi  v SAE nepobírá žádnou tradiční podporu ve formě pevných výkupních cen. V rámci aukce na dodavatele díla rozhodovala nejnižší možná cena za dodávanou elektřinu v rámci tzv. PPA smlouvy. Nabídnutá cena byla v době aukce nejnižší na světě a činí zhruba 0,024 USD/kWh, což odpovídá při současném kurzu koruny vůči USD cca 55 haléřů za kilowatthodinu (kWh).

Cena odráží nejen zlevňování panelů, ale také relativní výhody místního klimatu pro fotovoltaiku. Perský záliv má samozřejmě v řadě ohledů lepší podmínky než například Česká republika. Zatímco v ČR lze na metr čtvereční plochy solárních panelů ze slunečního záření za rok vyrobit cca 1000 až 1100 kWh, v Perskému zálivu je to zhruba 1700 až 1800 kWh.

Další obří solární elektrárny se již realizují 

Největší solární projekt světa Noor Abu Dhabi  v SAE však svůj rekord udrží na krátkou dobu. 

V současnosti se v Číně staví nové fotovoltaické elektrárny s instalovaným výkonem přes 2000 MW. Tento rekord však také mohou brzy překonat opět SAE díky nového obřímu solárně-termickému projektu pod názvem Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park, který má mít po dokončení v Dubaji výkon až 5000 MW.

Výstavba nových „zelených elektráren“ má v SAE politickou podporu, jelikož šejkové chtějí výrazně navýšit výrobu elektřiny z bezuhlíkových zdrojů. Ty by v roce 2050 měly dodávat šedesát procent celkově vyrobeného elektrického proudu. 

V rámci nové energetické strategie země staví například v tamních horách velké přečerpávací elektrárny a také experimentuje s využitím větších bateriových úložišť pro vykrytí špiček ve spotřebě až po dobu 15 hodin.