110 miliard: Gigant CATL postaví v Číně obří továrnu na recyklaci baterií

Největší světový výrobce lithiových baterií, čínská společnost CATL, oznámil, že v provincii Chu-pej postaví obří továrnu na recyklaci baterií elektromobilů. Investice bude mít hodnotu 5 miliard USD, což představuje cca 110 miliard Kč.

 

Aktuální novinky z akumulace energie a fotovoltaiky se představí na konferenci a výstavě Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu 2021.


Prudká expanze

Čínská společnost Contemporary Amperex Technology Co Ltd. (dále jen „CATL“) je největším světovým výrobcem akumulátorů a také jednou z předních firem, co se týče jejich vývoje. Neopomíjí ale ani jejich recyklaci. Už v roce 2013 koupila firmu Brunp Recycling, kde se ročně zpracovalo na 6000 tun akumulátorů. 

Na CATL je zajímavá skutečnost, že byla založena teprve v roce 2011, a během několika následujících let se vypracovala na pozici největšího výrobce lithiových baterií.  Společnost vlastní továrny a výzkumná centra kromě domovské Číny také v Německu.

Letos v srpnu společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.

Dnes CATL dodává lithiové baterie pro automobilky jako Tesla, Volkswagen, NIO, Volvo, BMW a další. Výrobní roční kapacita minulý rok dosáhla neuvěřitelných 69 GWh a dalších nových 78 GWh kapacity je v přípravě.

Nová investice

CATL bude letos realizovat další novou investici v Yichangu v provincii Hubei, kde plánuje postavit obří recyklační centrum na baterie. Má vyjít na 32 miliard čínských juanů, což odpovídá zhruba 110 mld. Kč. Zpracovávat se zde bude lithiové akumulátory typu LFP, NMC i LCO, výstupem bude také grafit a kyselina fosforečná. Zatím ale není jasné, kdy bude centrum dostavěno.

V tomto případě půjde o společný podnik s chemickotechnologickou společností Hubei Yihua Chemical Industry Co Ltd. Cílem bude extrahovat z vysloužilých baterií cenné materiály, jako je kobalt a lithium. 
————————————————————————————————————————————————————————-
Aktuální novinky z akumulace energie a fotovoltaiky se představí na konferenci a výstavě Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu 2021.