10,5 GW: V Maroku vznikne největší hybridní elektrárna na světě, která bude zásobovat zelenou energií Velkou Británii

Britský startup Xlinks personálně posiluje s cílem realizovat v marocké poušti komplex obřích solárních a větrných elektráren, včetně akumulace ve velkokapacitních bateriových uložištích. Cílem projektu je vyrábět 10,5 GW zelené elektřiny, kterou pak bude podmořským kabelem dodávat do Velké Británie.

Zdroj: Xlinks

Velké ambice

Xlinks hodlá do megaelektrárny investovat více než 16 miliard britských liber (tj. 480 miliard Kč). Projekt, který má vyrůst v marockém regionu Guelmim-Oued Noun, bude zahrnovat solární a větrnou elektrárna o výkonu 10,5 GW včetně bateriové akumulace o výkonu/kapacitě ve výši 5GW/20 GWh.

Součástí projektu bud i položení čtyř 1,8GW podmořskou HVDC kabely, nejdelší svého druhu (38900 km), jenž budou elektřinu přenášet do Británie. Položeny mají být v mělkých vodách podél pobřeží Maroka, Španělska, Portugalska a Francie.

Elektrárna má pokrýt plochu 1500 km2 plochy marockých pouští. První etapa projektu má být dokončena v roce 2027 s tím, že se podmořský kabel ve Velké Británii připojí k rozvodné síti ve městě Alverdiscott v hrabství Devon.

Bez dotací

Realizaci projektu Xlinks bude mít na starosti sir Ian Davis, bývalý CEO společnosti Rolls Royce Holdings nebo TESCO, která působí také v Česku. Davis bude ve společnosti působit jako předseda představenstva.

Cílem společnosti je zajistit dodávky 3,6 GW elektřiny po dobu 20 hodin denně v základním zatížení (tj. baseload). Projekt se tak postará o pokrytí 8 % britské spotřeby elektřiny.

Společnost Xlinks již získala až 40 milionů liber (1,3 miliardy Kč) na financování developmentu projektu obřích větrných elektráren a solárních farem v Maroku, jakož i britských továren, které by vyráběly podmořské kabely potřebný k realizaci záměru. Výrobu kabelů obstará společnost XLCC, která mimo jiné i pro to vybuduje novou továrnu ve skotském Hunderstonu.

V rámci realizace projektu má v Maroku vzniknout až 10 000 nových pracovních míst. Více než 1 000 nových pracovních míst vznikne kvůli projektu i ve Velké Británie v navazujících odvětvích. Vedení společnosti Xlinks věří, že její plán v hodnotě 16 miliard liber bude pro investory atraktivní, navzdory tomu, že bude realizován bez tradičních dotací v podobě pevných výkupních cen (FIT).

Společnost Xlinks slibuje, že bude schopna dodávat energii na britském trhu za 48 liber za megawatthodinu, což je méně, než jaderná energie, kterou má vyrábět nová skupina elektráren budovaných ve Velké Británii v příštích desetiletích.

Ideální podmínky

„Maroko těží z ideálních klimatických podmínek pro solární a větrnou energii, což je pro rozvoj takovýchto projektů samozřejmě potřebné. Zároveň ale také disponuje třetím nejvyšším indexem GHI v Severní Africe. Navíc, jsou tu krátké zimy, které i tak nabízí více než deset hodin slunečního svitu,“ zdůrazňuje Davis.

GHI je zkratka ze spojení Global Horizontal Irradiance a označuje množství slunečních paprsků dopadajících na zemský povrch. Jelikož je toto číslo pro Maroko dvakrát vyšší než pro Velkou Británii, znamená to, že Maroko je pro solární energii podstatně výhodnější.

V průběhu roku se tam podaří vyrobit alespoň dvakrát tolik solární energie, v letních měsících to ale může být až pětkrát. V noci a ve chvílích, kdy zrovna svítit nebude, budou elektřiny vyrábět větrné elektrárny.