100 MW: Siemens chce nedaleko české hranice postavit jedno z nejvýkonnějších bateriových úložišť v Evropě

Společnosti Siemens a Zukunftsenergie Nordostbayern GmbH podepsaly minulý týden předběžnou dohodu o stavbě jednoho z největších zařízení pro ukládání energie (BESS) v Německu. Celé zařízení s výkonem 100 MW by měl Siemens dodat v rámci projektu na klíč.

Zdroj: Siemens

Baterie jako součást moderní energetiky

Společnosti Siemens Smart Infrastructure a Zukunftsenergie Nordostbayern GmbH (ZENOB) podepsaly v německém Wunsiedelu (cca 20 km od hranic z Českou republikou) předběžnou dohodu o výstavbě bateriového úložiště o výkonu 100 MW. BESS o kapacitě 200 megawatthodin by mělo využívat přebytečnou elektrickou energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů a pokrýt poptávku ze sítě v době špičky.

Projekt na ploše pěti tisíc metrů čtverečných by měl být schopen zásobovat elektřinou zhruba 20 tisíc průměrných domácností ročně. BESS s využitím lithium-iontových baterií dodá společný podnik Siemens a AES – firma Fluence. Siemens bude mít na starosti řízení projektu, koncept technické implementace i výstavbu VN rozvodného systému a připojení k síti velmi vysokého napětí. Součástí předběžné dohody je mj. i vytvoření konceptu financování.

„Zařízení pro ukládání energie (BESS) jsou důležitou součástí budoucí podoby energetiky,“ uvedl Marco Krasser, jednatel společnosti SWW Wunsiedel GmbH, která je jedním z partnerů Zukunftsenergie Nordostbayern GmbH.

„BESS dokáže přispět ke stabilizaci sítě a lépe využít elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Akumulují přebytečnou energii ze sítě a vrací ji zpět v době zvýšené poptávky. Chytré technologie BESS zvýší podíl zelené energie na zásobování elektřinou na místní i celostátní úrovni. Právě proto se snažíme kapacitu postupně navyšovat,“ dodal Krasser.

Integrace OZE do sítě

Plánovaný BESS firmy Fluence bude schopné akumulovat a následně do sítě dodávat velké množství zelené energie, což umožní flexibilnější využití čisté energie mimo dobu výroby a během dražšího zatížení ve špičce.

„Výhody z toho budou mít i výrobci elektrické energie. Budou tak moci mnohem pružněji reagovat na případné kolísání napětí, k němuž vzhledem k rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů nyní dochází mnohem častěji,“ uvedl Bernd Koch, ředitel jednotky Technology Performance Services společnosti Siemens Smart Infrastructure v Německu.

Nové BESS podstatně uleví i provozovatelům sítí. „Neustálé spouštění a vypínání velkých průmyslových zařízení v určité oblasti vždy představuje velké změny zatížení v síti s vysokými ztrátami energie,“ dodává projektový manažer firmy Siemens Andreas Schmuderer.

Podle Schmuderera pro provoz elektrizační soustavy musí být udržováno v pohotovosti velké množství záložních zdrojů. Pokud by bylo možné do budoucna tuto potřebu eliminovat, vzniká tím velký potenciál pro další snižování emisí CO2 na zdejším energetickém trhu.

Na začátku července byl ve Wunsiedelu slavnostně položen základní kámen pro výstavbu zařízení na výrobu vodíku o kapacitě 8,75 megawattů. Po uvedení do provozu v roce 2022 by se zde mělo ročně vyrobit až 1.350 tun vodíku výhradně s využitím obnovitelných zdrojů, například solární nebo větrné energie.