100 GW: V Polsku se rodí největší světová továrna na výrobu lithiových baterií

Korejský koncern LG Energy Solution (dále jen „LG“) má v Polsku velké plány. Na konci ledna koncern oznámil, že rozšíří továrnu v obci Kobierzyce poblíž Vratislavi svoji stávající továrnu na výrobu Li-Ion baterií. Ta má být dokončena na konci roku 2022 a zaměstnat až 10 000 lidí.

Zdroj: Wikipedia

Největší továrna na světě

„Bude to největší továrna na baterie do elektromobilů na světě, která pokryje až 60 procent poptávky,“ řekl ředitel Agentury pro průmyslový rozvoj (IDA) Cezariusz Lesisz. Polská vláda prostřednictvím IDA plány korejského investora podporuje.

LG do rozšíření stávající továrny na baterie v Polsku investuje 3,1 miliardy EUR. Nová továrna má ročně vyrábět baterie s celkovou kapacitou dosahující 100 GWh. To by vystačilo zhruba na jeden milion elektromobilů nebo téměř 10 milionů hybridů typu plug-in, a výrazně tak přispělo k navýšení kapacit globální produkce, která v roce 2019 dosahovala 180 GWh.

Pro srovnání, největší obdobná továrna na světě, která se nachází v Číně, dosahuje ročně výrobní kapacity 60 GWh.

Další nové investice

Společnost LG zahájila svoji první investici do továrny na baterie v Polsku již v roce 2016. Vzhledem k výraznému nárůstu poptávky po bateriích pro elektrická vozidla začal koncern LG další fázi rozvoje polské továrny v roce 2017 a třetí  fáze začala na jaře 2019 a očekává se, že skončí v do konce roku 2021.

Továrny nestojí pouze v Dolnoslezském vojvodství, ale i v Opolském vojvodství nebo v regionu Zagłębie. Nevyrábí se zde pouze celé baterie, ale také jejich komponenty. Záměr korejského koncernu v březnu 2020 podpořila Evropská investiční banka, která  investorovi poskytne půjčku ve výši 480 milionů EUR na rozšíření továrny na baterie LG poblíž Vratislavi.

K Polsku navíc obracejí svou pozornost i další investoři. Z těch jihokorejských je to například SK Innovations, Nara Battery Engineering, Foosung či Enchem. Přibývá i zájemců o investice také z Evropy, třeba od belgické společnosti Umicore, britské firmy Johnson Matthey nebo švédské společnosti Northvolt.