100% energetická soběstačnost: ADLER zahajuje provoz unikátního hybridního fotovoltaického systému

Včera za účasti ministra průmyslu Havlíčka byl slavnostně uveden do provozu jednoznačně nejmodernější hybridní fotovoltaický systém o výkonu 296 kWp s akumulací do baterií, který realizovala společnost ADLER Czech v rámci svého logistického centra v Ostravě – Kunčičkách. Na projektu se dodávkami komponentů a výstavbou podílela zlínská společnost NWT.

Adler

Téměř stoprocentní energetická soběstačnost


Kombinace 947 fotovoltaických panelů na střeše a plášti objektu s velkokapacitní baterií a kogeneračními jednotkami zajistí téměř stoprocentní potřebu elektrické energie celého objektu. Spolu s tím zabezpečí také nabíjení vysokozdvižných vozíků a elektromobilu. 

„Celý projekt je našim nejvýznamnějším a těší nás jeho úspěšné realizace, ale je především jedním z mnoha, kterými naplňujeme cíle odpovědného podnikání společnosti,“ říká statutární ředitel firmy ADLER Czech Radek Veselý. 

Fotovoltaická elektrárna s výkonem 296 kWp má dvě části – na fasádě a na ploché střeše. Část na fasádě doplní výrobou elektrické energie kogenerační jednotky, a to zejména v zimním období. Na fasádu jsou použity panely „allblack“, které mají maximum pohledových částí v černé barvě. Výkon fotovoltaiky na fasádě je 77 kWp. Zimní slunce je pouze cca 20° nad obzorem, a proto je instalace fotovoltaiky na fasádu vhodná s ohledem na potřebu celoroční výroby elektrické energie. 

„Ekologické energetické zdroje velmi vítáme a podporujeme. Jsou ohleduplné vůči životnímu prostředí, tedy i společensky odpovědné vůči budoucím generacím. Jde tak o účelné využití evropských dotací, konkrétně u ADLERu se jednalo o více než 10 milionů korun,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Projekty jako je hybridní fotovoltaický systém rovněž přispívají k naplnění cílů České republiky co se týče podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie. Jsou také ukázkou unikátního spojení špičkových technologií s moderním řídícím a monitorovacím systémem,“  dodává Havlíček.

Unikátní spojení špičkových technologií

Kapacitu baterií (až 360 kWh) je možné softwarově „řídit“ – v závislosti na aktuálním využití a požadavcích provo-zu. Systém je možno např. nastavit tak, aby byly baterie vždy nabity na 50 procent, a tím byl objekt připraven na případ blackoutu. Baterie mají dva samostatné měniče o celkovém nabíjecím a vybíjecím výkonu 200 kW. 

Až do tohoto výkonu je možné fungovat v záložním režimu – například v případě výpadku proudu. Baterie jsou kombi-nací lithia, železa a fosfátu s ohledem na vysokou bezpečnost zejména z pohledu zahoření. Očekávaná životnost je 6000 cyklů. 

Při plně nabitých bateriích může v případu nouze sklad fungovat několik hodin. Pokud navíc bude svítit slunce, případně bude možné rozběhnout kogenerační jednotky, nezávislost na distribuční soustavě bude bez problémů v řádu dnů. Při plném výkonu vyrábí fotovoltaická elektrárna tolik elektřiny, že by mohla zásobovat 100 rodinných domů. 

Úspory i pozitivní dopad na životní prostředí

Nabíjení vysokozdvižných vozíků a elektromobilu může probíhat ve třech základních režimech: musím nabíjet hned, stačí mi nabití do druhého dne a můžu počkat více dní. V případě druhé a třetí varianty systém vyhodnotí, kdy to bude nejvýhodnější z pohledu ceny energie a také aktuální spotřeby objektu. Zohledněna je také předpověď počasí. Například, pokud nabíjíme přes víkend, systém počká do neděle, pokud bude hlášeno pěkné počasí. 

Investice do unikátního hybridního solárního systému dosáhla 15 milionů korun a celý projekt byl vybudován za tři měsíce. Komplex fotovoltaické elektrárny s nulovou produkcí emisí spolu s třímilionovou investici do kondenzačních kogeneračních jednotek, které zajišťují pro skladové prostory ekologickou výrobu elektřiny a tepla jednoznačně sníží uhlíkovou stopu logistického centra na minimum. Realizace projektu bude mít pozitivní dopad na životní prostředí a přinese také finanční úsporu pro žadatele.