100 000 střešních solárů: Vláda plní ambiciózní cíl a chystá podporu pro komunitní energetiku

Podle premiéra Fialy se vládě daří realizovat cíl výstavby 100 000 střešních fotovoltaických elektráren do roku 2025. Fiala to ve středu uvedl během návštěvy ministerstva průmyslu a obchodu, kde jednal s ministrem Síkelou o energetice.

Zdroj: Vláda ČR

Ambiciózní cíl

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 31. ledna 2023 uskutečnil svou již desátou bilanční návštěvu. S ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou hovořil zejména o stavu energetiky v České republice a důsledcích ruské agrese na Ukrajině.

Tématem jednání Fialy na MPO byl také další rozvoj energetiky z obnovitelných zdrojů. K tomu ministerstvo podle Síkely připravuje některá další opatření, která by měla dál usnadnit využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE), a snižovat tak závislost na fosilních palivech.

Na konci roku se MPO povedlo prosadit schválení novely energetického zákona (tzv. LEX OZE 1), která podpoří rozvoj OZE v Česku. „Podle dat za rok 2022 víme, že loni se instalovalo čtyřikrát více nových FVE než tomu bylo v roce 2021. Toto je výrazný nárůst oproti minulosti,“ řekl Fiala.

„V oblasti fotovoltaiky se nám v roce 2022 podařilo navýšit schválení navýšení výkonu nových FVE na téměř 10 GW, což je čtyřnásobek oproti současnému instalovanému výkonu cca 2,5 GW v Česku,“ řekl Síkela

Do budoucna se budeme dále snažit navýšit instalovaný výkon v nových FVE, ale také nastavit optimální mix zdrojů tak, abychom dokázali zelenou energii vyrábět nejen v letních, ale i v zimních měsících,“ dodal Síkela.

Další podpora komunitní energetice

V pondělí ministr Síkela vystoupil v Hluboké nad Vltavou na debatě ke komunitní energetice, které se zúčastnili zástupci podnikatelů, starostů a občanů.

„Komunitní energetika přinese velké změny a pro MPO je jednou z priorit. Novela umožní rozvoj takzvané komunitní energetiky, která pomůže domácnostem, obcím i firmám usnadnit výrobu vlastní energie především z obnovitelných zdrojů. Bude možné veškerou vyrobenou energii sdílet mezi odběrnými místy, která budou členy energetického společenství a už nebude nutné posílat přebytky vyrobené energie zpět do sítě,“ prohlásil ministr Síkela.

Na debatě se také diskutovalo i o vládní pomoci v čase energetické krize, výsledcích českého předsednictví i dalším rozvoji obnovitelných zdrojů energie.