10 solárních Temelínů: Zájem o nové soláry v Česku láme rekordy

Solární boom v Česku láme rekordy. V minulém roce se postavilo více než 270 MWp nových fotovoltaických elektráren (FVE). Zájem o nové FVE je však enormní, investoři již požádali o připojení více než 10 GW nových solárních elektráren. Uvedl to místopředseda představenstva ČEZ Distribuce Radim Černý pro Český rozhlas (ČRo).

Zdroj: SUAS

20 GWp nových solárů?

Solární boom bude v Česku pokračovat. Kromě instalací na střechách rodinných domů a firem v minulosti budou letos přibývat i velké pozemní solární parky.

„Máme zarezervováno dohromady za Českou republiku přes deset gigawattů výkonu, což je jako deset temelínských bloků,“ uvedl v  rozhovoru pro ČRo místopředseda představenstva ČEZ Distribuce Radim Černý.

V roce 2022 tři distribuční společnosti přijaly více než 107 000 žádosti o připojení nových FVE. Celkem se připojilo do sítě více než 32 000 nových FVE o výkonu 277 MWp.

Díky dotacím z Modernizačního fondu se investoři zajímají i o velké solární parky o výkonu v desítkách až stovkách MWp. Představuje to velký tlak na posílení distribučních soustav, do které ČEZ Distribuce ročně investuje až 5 miliard.

„Boom fotovoltaiky zdaleka nekončí. Díky novým dotační titulům jako je Modernizační fond nebo Národní plán obnovy bude zájem o nové FVE pokračovat i v budoucnosti,“ dodal Černý. „V dalších letech se může připojit až 18-20 GW nových solárů, které budeme muset v budoucnosti připojit“.

Spekulativní žádostí

Podle Černého jsou problémem tzv. „spekulativní žádosti“, kdy u velkých elektráren si zájemci o investice do FVE zažádají o připojení, dokonce zaplatí připojovací poplatky, ale nakonec celý projekt přeprodají někomu jinému. Další podvody jsou spojeny se souhlasem vlastníků nemovitostí či pozemků s projekty nových FVE. Objevují se případy, kdy souhlasů vlastníků je několik nebo se falšují.

Toto vše komplikuje připojování nových FVE a přidělává zbytečnou práci pracovníkům distribučních společností. „Je jich zhruba 10 % až 20% z celkového počtu podaných žádostí o připojení nových FVE,“ upřesnil Černý.

Podle Černého legislativa pamatuje na to, že distribuční společnosti nemohou diskriminovat nové zájemce o připojení FVE. „Máme na to legislativní nástroje, kdy vyhláška o připojení stanoví jednoznačně, že musíme žadatele o připojení posuzovat v pořadí, ve kterém žádosti dorazily,“ doplnil Černý.

Práce na 7 let dopředu

Boom fotovoltaiky odstartoval pád dodavatele elektřiny Bohemia Energy. Následovala válka na Ukrajině, která prudce zdražila energie. Na to reagovali majitelé rodinných domů, kteří v roce 2022 podali žádosti o dotace na nové soláry z programu Nová zelená úsporám. V něm se loni sešlo 53 tisíc žádostí, pětkrát více než v roce 2021.

V roce 2023 se znovu postaví rekordní množství firemních elektráren, které jsou dotovány  z programu Národního plánu obnovy. O dotace doposud požádalo víc než 6 000 firem. Celkem do roku 2024 může vzniknout na firmách až 1 GW solárů na střechách.

„Jsou firmy, které jsou schopny provést 150 až 200 instalací ročně, ale teď už jich mají prodáno pět šest tisíc. To je práce na sedm let dopředu. Absolutní nesmysl,“ řekl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) v rozhovoru pro ČRo.

Do branže vstoupilo v posledních měsících několik stovek nových instalačních společností, které začaly stavět soláry.  Podle Hradeckého je jen otázkou času, než se některá z nových a často rychle vyrostlých montážních firem dostane do problémů.

„Může se stát, že některé skončí a zmizí i s vybranými zálohami. Mám z toho strach. Pokud by k tomu došlo, uškodilo by to celému oboru,“ zdůraznil Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.