10 GW: Díky obří solární farmě a nejdelšímu podmořskému kabelu bude z Maroka do Velké Británie proudit čistá energie
Ambiciózní projekt
Nový projekt společnosti Xlinks má mít celkovou instalovanou kapacitu ve fotovoltaických elektrárnách až 7 GW, dále až 3 GW ve větrných elektrárnách. Součástí projektu má být také bateriové úložiště o výkonu a kapacitě ve výši 5GW/20GWh, které pomůže vytvořit téměř nepřetržitý zdroj flexibilní a předvídatelné obnovitelné energie.
Energii hodlá britský startup Xlinks dodávat z Maroka do Anglie pomocí položení nového podmořského kabelu, který bude dlouhý bezmála čtyři tisíce kilometrů. Tím bude proudit obnovitelná solární energie získaná přímo z Maroka.
Nový komplex solárních elektráren má podle plánů společnosti Xlinks vzniknout ve střední části Maroka a bude mít celkový výkon až 10,5 gigawattu. Pomocí čtyř různých kabelů má proudit energie do Walesu a Devonu. Tam se budou nacházet zařízení určená pro její přenos, přičemž odtud bude získaná energie putovat přímo ke konkrétním domácnostem.
Nový britsko-marocký projekt je v současné době ve fázi získávání potřebných regulačních a vládních povolení v Maroku. Podle generálního ředitele společnosti Xlinks Simona Morrishe probíhají nyní jednání s marockými ohledně přidělení pozemků pro výstavbu nových energetických zařízení.
Ekonomická návratnost projekt
Podle startupu Xlinks se má zahájit výstavba prvního podmořského kabelu v roce 2027. Druhý kabel bude položen v roce 2029. Náklady na celý megaprojekt odhaduje firma na 25 miliard dolarů. Během realizace projektu bude vytvořeno téměř 10 000 pracovních míst, z nichž 2 000 budou trvalá.
Celý projekt by měl pokrýt až osm procent veškerých britských energetických potřeb, a to při ceně 48 liber (tedy zhruba 1 400 korun) za jednu megawatthodinu. Aktuální ceny se ve Velké Británii přitom pohybují podle oficiálních zdrojů až kolem 83 liber, tedy bezmála 2 500 korun.
„Maroko těží z ideálních klimatických podmínek pro solární a větrnou energii, což je pro rozvoj takovýchto projektů samozřejmě potřebné. Zároveň ale také disponuje třetím nejvyšším indexem GHI v Severní Africe. Navíc, jsou tu krátké zimy, které i tak nabízí více než deset hodin slunečního svitu,“ zdůrazňuje Morrish.
GHI je zkratka ze spojení Global Horizontal Irradiance a označuje množství slunečních paprsků dopadajících na zemský povrch. Jelikož je toto číslo pro Maroko dvakrát vyšší než pro Velkou Británii, znamená to, že Maroko je pro solární energii podstatně výhodnější. V průběhu roku se tam podaří vyrobit alespoň dvakrát tolik solární energie, v letních měsících to ale může být až pětkrát. V noci a ve chvílích, kdy zrovna svítit nebude, přeberou velení větrné mlýny a díky nim bude země zásobena energií neustále.