1 GW: ČEZ chystá obří projekty nových fotovoltaických elektráren v Česku

Na konci března energetická společnost ČEZ dokončila prodej rumunských aktiv 31. března 2021. Získané finanční prostředky společnost hodlá mimo jiné investovat do výstavby velkých pozemních solárních elektráren v Česku. ČEZ hodlá postavit až 1 GW nových solárů do roku 2025.

Zdroj: Amber Energia

Zdesetinásobení současného výkonu

Podle sdělení deníku E15 energetická společnost ČEZ tento týden ohlásila, že chce mít do roku 2025 v Česku jeden gigawatt výkonu solárních elektráren, tedy téměř desetinásobek oproti současnosti.
ČEZ již dříve oznámil, že developuje více než 600 MW nových fotovoltaických elektráren (FVE). Firma ale zatím neuvedla, v jak pokročilé fázi projekty jsou.

„Fotovoltaické elektrárny na střechách a na brownfieldech, to je velká součást budoucnosti české energetiky. Budeme stavět fotovoltaické elektrárny na brownfieldy a na střechy, nakonec už to tak děláme i na našich elektrárnách,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro portál seznamzprávy.cz v červenci 2020.

Projekt výstavby nových velkých FVE je také spojen s novými dotacemi pro pozemní FVE, které stát podpoří v rámci tzv. Modernizačního fondu do konce roku 2021. Vůbec poprvé se tak například v Česku podpoří výstavbu plovoucích či agrifotovoltaických elektráren.

Miliardové investice do solárů

Solární energetika patří v současnosti k nejlevnějším zdrojů elektřiny. V této souvislosti ČEZ již v polovině roku 2020 sdělil, že chystá první obří solární projekt o výkonu přes 100 MW na Chomutovsku
ČEZ vidí v obnovitelných zdrojích energie (OZE) důležitou část budoucího portfolia společnosti.

„Vidíme v tom potenciál. Jednak je to dáno tím, že díky technologickému pokroku jsou účinnější a levnější, tudíž se vyplatí čím dál tím víc i bez dotací,“ konstatuje Beneš.

Zástupci ČEZu již několikrát v minulosti v mainstreamových médiích potvrdili přípravu až 600 MW nových FVE na bývalých areálech či okolí svým hnědouhelných elektráren v severních Čechách.

Z důvěryhodného zdroje víme, že ČEZ již vypsal předběžné výběrové řízení na výstavbu prvních velkých FVE v roce 2020.