Mezinárodní energetická agentury (IEA) vydala na podzim několik doporučení pro českou energetiku. Na základě pětiletého hodnocení IEA navrhuje, aby Česko obnovilo nákladově-efektivní podporu obnovitelné zdroje energie (OZE) formou aukcí.

Hlavní doporučení
Mezi hlavní témata IEA pro českou energetiku patří do budoucna jaderná energie, rozvoj obnovitelných zdrojů a energetická účinnost, vyplývá z prezentace hloubkového přezkumu české energetické politiky z dílny IE).
„Hloubkový přezkum se periodicky provádí ve všech členských zemích. V rámci něho strávil mezinárodní expertní tým IEA v ČR během listopadu 2015 pět dní diskusemi a rozhovory se zástupci českého veřejného a soukromého sektoru,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).
„Celý přezkum poskytuje cennou zpětnou vazbu o našich strategických záměrech v energetice a nástrojích, které volíme k jejich realizaci,“ ocenil Mládek.
Aukce pro OZE
Výkonný ředitel agentury Fatih Birol vyjmenoval zásadní politická doporučení, která by měla české energetice do budoucna pomoci. Jedním z nich je obnovení podpory OZE. Česko by tak mělo stanovit jasné implementační plány a zajistit dostatečné finanční zdroje pro jejich naplnění, aby se podniky a investoři mohli pohybovat v předvídatelném prostředí.
„V minulosti jsme byli svědky velkého nástupu OZE ve výrobě energie, za kterým stála zejména podpora ze strany vlád. Teď přichází druhá kapitola a podíl OZE bude muset růst také v oblasti vytápění a dopravy,“ řekl k tomuto tématu Birol.
Do budoucna musí být podle Birola podpora OZE udržitelná a nákladově efektivní, politika vlády však také musí být předvídatelná. Jednou z doporučovaných možností jsou aukce, v nichž budou investoři soutěžit o co nejnižší podporu.
Začínají diskuze
Podporou OZE se má zabývat zimní balíček EU, jehož součástí je i nová směrnice pro obnovitelné zdroje. IEA proto Česku doporučuje, aby vypracovala návrhy, jak bude v této otázce postupovat.
„Během následujícího období minimálně tří let nás čeká velmi intenzivní diskuze o tom, jak budeme nákladově efektivním způsobem přispívat k naplňování evropských cílů. Otázkou je jednak reálný technický potenciál OZE, ale právě také udržitelný způsob jeho realizace, abychom nešli ode zdi ke zdi. Tuto diskuzi nemůžeme vést jenom v ČR, ale budeme ji muset zasadit do evropského kontextu,“ řekla náměstkyně pro energetiku MPO Lenka Kovačovská.