Na trh přichází nejvýkonnější mikroelektrárna s invertorem Omniksol

17. 04. 2015 | SolarniNovinky.cz | 36 komentářů
Fotovoltaické mikroelektrány typu „Plug & Save“ („zapoj a ušetři“) si získávají stále větší oblibu na trhu v České republice. Díky možnosti zapojením přímo do zásuvky je jejich instalace velmi snadná a rychlá. Celý systém je modulární a elektrárnu je možné kdykoliv rozšířit.
Richter
Škodiči

Mám obavy, že tyto články fotovoltaice jen škodí. Jsou to PR články oslavující produkt v možnostech, jenž v konečném řešení mít nemůže.

Pokud by alespoň v náznaku upozornily na rizika, přijal bych to s výhradou, že vím jaké jsou důsledky. Ale co s člověkem jenž ve slepé víře udělá vše co článek popisuje. Drtivou část dne energie přeteče a je kde, no přece v háje.

Tato forma deformace fotovoltaice škodí.

Solární Pepík
* Škodiči

řekl bych, že pokud v místě existuje stálý minimální odběr aspoň 200 W, tak je to dobré řešení; neznáme však cenu tohoto zařízení. Mne by spíše zajímalo, ajk se řeší povinné galvanické oddělení od sítě; jinak se mi to líní, může to být díky ikamžitému zapojení fajn řešení pro chalupy bez elektřiny, pro obytňáky apod.

Leodendula
** Škodiči

zakladni informace:mikroinverter potrebuje DS, teda verejnou sit 230V aby vubec mohl fungovat. Tim odpada chata bez pripojeni.
Zadruhe, to galvanicke oddeleni je blabol ERU. Zadny zakon to neresi. Bud mate ostrovni system (off-grid) a jste energeticky oddelen od DS. Nebo mate on-grid a jste energeticky pripojen k DS. Mikroinverter je on-grid system.
Cena dle distributora je kolem 9750 kc bez DPH s panelem 250W.
Mikroinvertery nejsou nic noveho, jsou uz nekolik let. V CR je nabizi treba zde:
http://www.i4wifi.cz/Alternativni-napajeni/GridFree-Micro-AC-Invertor-DC-AC-230V-230W-CE.html
Pak jsou jeste hybridni invertory, ktere muzete na DC strane podporovat ze site, kdyz slunicko nestaci. Tomu se rika ruzne, je to takovy ostrovni system, ktery neni na AC strane pripojen k siti. Vsechna spotreba v dome jde pres inverter.

Solární baron 5kW
** Škodiči

Jenže ono to bez sítě nefunguje.

Richter
** Škodiči

pokud v místě existuje stálý minimální odběr

To je ten základní problém, když nebude a to třeba o sobotě a neděli v kanclu, tak TO frčí do sítě a potom jsme v háji.

Richter
*** Škodiči

zakladni informace:mikroinverter potrebuje DS

NEpotřebuje, ten zdroj o potřebném napětí a kmitočtu mohu udělat běžným střídačem. Problém je, když to mikroinvertor "přetlačí", asi přijdu o zdroj napětí a kmitočtu a při troše smůly i mikroinvertor.

Leodendula
**** Škodiči

Samozrejme muzete simulovat vlastni sit nejakym jinym stridacem. Vznikne ostrovni system s vice menici. Mikroinverter nepozna kdo urcuje napeti, frkvenci a fazi, pouze se opici po vzoru a kopiruje napeti, frekvenci a fazi. Akorat je riziko, ze pokud vykon mikroinvertoru bude vetsi nez spotreba, nebo spotreba bude vetsi nez vyroba obou invertoru, vsechno jde do kopru. To se skoro neda uhlidat. Hodne slunce, malo slunce, nabehove proudy, vypinaci spicky atd. Po nejake dobe to musi kiksnout. Proto je takova diskuze o prispevku solarniku na provoz site. Vsechny on-grid potrebuji sit k vyrovnani kolisani vyroby a spotreby domaci FVE.

Richter
***** Škodiči

Spory nás všech fotovoltaiků jsou právě o to jak Hodne slunce, malo slunce, nabehove proudy, vypinaci spicky zkrotit.

Za současného stavu není "nějakých" ideálních řešení. Zatím to vypadá na nákladné kompromisy s baterkou a vodou.

Naději vidím v syntetickém benzínu.

tom.tomas
***** Škodiči

Leodendula
Při vytvoření vlastní sítě ostrovním střídačem (centrálou atd..) může spotřeba i výkon v určitých mezích kolísat, nemusí se rovnat. Protože ostrovní střídač má regulaci napětí. Okamžitá spotřeba jen nesmí být nižší než je okamžitý výkon on-grid měniče a také nesmí být vyšší než je okamžitý výkon on-grid měniče + maximální výkon off-grid měniče.
Fungující příklad: on-grid 0 až 2kW, off-grid 0-5kW, spotřeba 2 až 5kW. To co dodá on-grid to neodebere off-grid z akumulátoru.

Jinak většina nových on-grid střídačů (nevím jak ty mikroinvertory) umí regulaci výkonu dle frekvence - AC coupling pokud se v menu aktivuje. Já to standardně povoluji i v on-grid elektrárnách (dynamická podpora sítě dle PPDS). Takže pokud do off-grid měniče dobastlíte modul co umí regulovat frekvenci na základě napětí v dc meziobvodu (např. tento se dá takto upravit http://www.aliexpress.com/item/-/1637188577.html?tracelog=rowan&rowan_id2=ae_pay_low_mail_template_en_US_2015-04-12)
tak ten off-grid měnič bude regulovat výkon i těch on-grid měničů. Tak jak to má i SMA ve svých manažerech ostrovních sítí Sunny Island, jen bez nabíječky. Potom by spotřeba v tom příkladu mohla být 0 až 5kW.

Richter
****** Škodiči

Tomas, snad jen matematická drobnost.

on-grid 0 až 2kW, off-grid 0-5kW, spotřeba 2 až 5kW

Vsadím hodně vysoko, že to bude 2 až 7kW.

tom.tomas
******* Škodiči

Richter
Může ale nemusí, dle svitu slunce. 2 až 5kW je jistota.

Richter
******** Škodiči

Tomas:

Může ale nemusí, dle svitu slunce. 2 až 5kW je jistota.

Ne, jistota je 0 až 7kW.

tom.tomas
********* Škodiči

Richter
A můžete vysvětlit kde se podle vás vezmou ty chybějící 2kW když off-grid má 5kW a on-grid bude mít 0W a spotřeba bude na 7kW? A kde se natlačí 2kW z on-grid když spotřeba bude na 0W?

Prudič_
********** Škodiči

Na poslední větu je odpověď: zůstane na střeše. Hybridní měnič zvýší frekvenci a on-grid sjede s výkonem na 0W. A pak ještě je třeba si uvědomit, že hybridní má baterie které umí
nabíjet dle dostupného převisu výkonu z on-grid nad spotřebou spotřebičů.

tom.tomas
*********** Škodiči

Jenže v tomto vlákně není řeč o hybridním měniči, ale o tom jak provozovat klasický on-grid na ostrovní síti, bez hybridního měniče.

Filip Malán
************ Škodiči

Vážení,
vraťme se k tomu, kde může mít mikroelektrárna smysl a kde smysl nemá.
V naší firmě Soleg (http://www.energiesoleg.cz/fotovoltaicka-elektrarna-pro-rodinny-dum) běží server 24 hodin denně, jsou tu nějaké počítače a kancelářská technika. Máme změřeno, že minimální odběr na sledované fázi, větší než 1 kW i o víkendu, kdy ve firmě nikdo není a vše běží jen ve stand-by režimech (kromě serveru). Aby mikroelektrárna měla smysl za současných podmínek, musí být dimenzována tak aby její výkon nepřevyšoval minimální spotřebu. To je v tomto případě splněno s instalací 4 panelů. Určitě lze najít množství dalších využití a objektů, kde takový zdroj bude mít uplatnění. Pokud budu mít minimální spotřebu menší než cca 250 W. Potom instalaci mikroelektrárny za současných podmínek nedoporučuji. Mikroelektrárna nemá ambici pokrýt celou spotřebu objektu, ale naopak snížit náklady na provoz tím, že vlastní výrobou pokryju ten minimální odběr který v objektu je. Tam vidím přínos takového řešení. Malán

petronius (petro@nius.cz)
************* Škodiči

A co to tak zkusit vzít od konce? Tj. pokusit se o to, aby zkrátka ta 1kW imrvere na té fázi nebyla. určitě to bude efektivnější a smysluplnější než montovat nějaký tentononc. Server lze buď upgradovat (tj. spotřebu snížit i na třetinu) a nebo outsourcovat ven.

Tomáš Nevěřil
************** Škodiči

Outsorcovat, znamená jen spotřebu přesunout do jiného místa.
To není správné řešení!
Pokud má trvalou spotřebu, kterou může částečně vyrovnat mikroinvertorem, tak proti tomu žádných námitek. Jedno z vhodných řešení.

fotovoltaik
Perfektní produkt

Vážení, toto je jeden z nejlepších produktů. Levné jednoduché, stačí zapojit hned pod střechou do půdní zásuvky. Žádné DEBILNÍ baterie, pouze stačí doplnit wattroutrem, případně tepelným čerpadlem a máme vše podstatné.

A ne jako dementní HFVE nebo ještě dementnější "hybridní ostrovy" nebo jak se to nazývá. Na ty DEBILY co si je montují a nebo ještě hůř je instalují nemá smysl reagovat. Pokud si SEI najde mne je si najde také.

Tomáš Nevěřil
* Perfektní produkt

Ty jsi trvale moMentálně zaostalý, nevyjadřuj se k věcem, kterým vůbec nerozumíš a na internetu nejsou a do hlavy by se ti ani nevešly.

Ty tady omíláš stále stejné věci již vic jak půl roku, asi do hlavy nic víc už nejsi schopen dostat ! Chtělo by to už taky něco nového cos tu ještě nenapsal aby ses neopakoval jak papoušek !

1- stát to (fve) musí podpořit .....
2- škodlivé a předražené baterky .....
3- všichni si udělejte fve s wattroutrem a tepelným čerpadlem .....
4- nulový přetok do sítě zabezpečen wattroutrem ........
5- dementní HFVE a bebily co montují ostrovy .....

Ani jedno není pravda, a většina to tady ví (z vlastních zkušeností ).

fotovoltaik
** Perfektní produkt

Všechny ty body jsou pravdivé a pravda tuze bolí.
Zvlášť pro pitomce typu Nevěřil, Richter, atd. kteří úplně zbytečně utopili prachy v neefektivní HFVE...

tom.tomas
* Perfektní produkt

Wattrouter na to rozhodně nestačí. Protože většina elektroměrů ty impulzy které Wattrouter propouští při pulzní regulaci do a ze sítě, započítá do spotřeby a paradoxně se počítadlo elektroměru "točí" dvakrát rychleji.
Funguje to jen s tím invertorovým tepelným čerpadlem jehož výkon reguluje Wattrouter, protože to TČ není regulováno pulzně, ale spojitě v průběhu celé sinusovky.

Solární baron 5kW
** Perfektní produkt

Hm, nejsem odborník, školy nemám, ale k čemu se používá tepelné čerpadlo v době, kdy teplo nepotřebuji? Kam s ním?

fotovoltaik
** Perfektní produkt

tom.tomas:
Ano samozřejmě, ale existuje jiné, lepší technické řešení, co se týče poměru užitná hodnota/cena?
Pro domy se síťovou přípojkou?
Já tvrdím že ne.

HFVE se nabízí třeba na webu solarni-panely.cz. Zde nejlevněji vyjde 3,6 kWp za zhruba 247880 Kč bez DPH na klíč. Tímto systémem v zimě (a mnohdy ani na podzim a na jaře) nezatopíme ani neohřejeme vodu, nemáme nárok na sazbu D56d a i pro tento systém musíme dle platné legislativy žádat PDS o připojení, protože ten systém je energeticky spojen se sítí (web solarni-panely.cz v tomto ohledu lže). Netuším také, co znamená těch 2600 W za lomítkem, určitě to bude nějaký limit co lze ještě tahat z baterek, takže další omezení. Návratnost této elektrárny oproti sazbě D56d (tarifní cena 2,4 Kč/kWh, poplatek za samospotřebu uvažuji 0,8 Kč/kWh): 3,6kW za rok v podmínkách ČR uspoří cca 3600* (2,4-0,8)=5760 Kč na nákupu el. ze sítě. Z toho vychází návratnost systému 247880* 1,15/5760=50 let! Tento systém je tedy absolutně nenávratný.

Tepelné čerpadlo s akumulací o výkonu 10 kW se nabízí třeba na webu solarcontrols.cz v akční sestavě za 118000 Kč bez DPH, na klíč by to mohlo být tak o 40000 Kč dražší, nevezmu-li předraženou firmu. K tomu síťová FVE 3,6 kWp tak za 120000 Kč bez DPH. To máme celkem cca 280000 kč bez DPH. Tímto systémem snížíme náklady na vytápění a ohřev TUV zhruba o polovinu a to celoročně, navíc násobíme vyrobenou elektřinu FVE minimálně třikrát a máme nárok na sazbu D56d. O připojení žádat také musíme. Návratnost této elektrárny vychází (opět při legálním připojení) 120000* 1,15/5760=23 roků! Tento systém je tedy alespoň na hranici teoretické životnosti panelů. Samotné TČ 10 kW za 158000 Kč bez DPH však uspoří za rok dejme tomu 25000 Kč za elektřinu a případně plyn (u nezatepleného domu). Návratnost systému: 158000* 1,15/25000 = 7,2 let.

I kdybyste tedy měl klasickou FVE se všemi papíry a platil za samospotřebu, tak sestava s tepelným čerpadlem vyjde mnohem výhodněji než nějaká HFVE s bateriemi. O praktických návratnostech jakékoli FVE bez dotací nemůže být řeč. Pouze v případě pasivního domu je i řešení s TČ diskutabilní, ale zde platí zcela jiné podmínky (musí být rekuperace a poskytuje se dotace na klasickou FVE která víceméně pohání tu rekuperaci).

Pro nízkoenergetický dům navíc postačí malá levná kočička o tepelném výkonu jen 6kW, která stojí zhruba 25000 Kč a k tomu malá akumulačka 300 litrů s výměníkem pro přímou kondenzaci. Takže ty náklady viz výše se dále poníží, předpokládám výrazně pod 100000 Kč. To čerpadlo nevyužijete pouze v létě (maximálně 2-3 měsíce v roce), pokud ovšem nemáte ještě bazén. Navíc máte celý rok levnou sazbu D56d, což se projeví hlavně v zimě, když je elektřiny potřeba nejvíce.

Obvykle slepí zastánci HFVE a jiných podobných nesmyslů nějak energeticky spojených se sítí uvádí, že HFVE je nezávislé řešení, chrání před blackouty a kdovíco ještě.

Ale je to skutečně zapotřebí? Není! Skutečný blackout (výpadek trvají

fotovoltaik
** Perfektní produkt

tom.tomas pokračování:
Ale je to skutečně zapotřebí? Není! Skutečný blackout (výpadek trvající > 3dny) zde co jsem naživu nikdy nebyl a nebude a při kratším výpadku například v zimě byste potřeboval v bateriích minimálně 20 kWh pro smysluplné přežití.

Jediné, co hovoří proti řešení s tím čerpadlem, je větší instalační náročnost (musíte zorganizovat topenáře a chlaďaře a do toho se malým firmám nechce). Ale poté máte vynikající řešení současně i na zimu, které předčí snad jen nejlepší systémy země voda nebo voda voda (ty jsou ale několikanásobně dražší a ne všude se dají postavit).

A závěrem: Ti chytrolíni s odlišnou životní filozofií (investice na důchod atd.) jsou směšní. Ať si to klidně budují, ale 99% lidí přepočítává vše na peníze a nikdo na tom nic nezmění.

tom.tomas
*** Perfektní produkt

Solární baron 5kW
Možná by bylo vhodné na léto funkci TČ otočit. Chladit dům a vytápět zemní výměník (vrt, podzemní vodu) aby se tam naakumulovala energie na zimu.
Jenže to by všechny ty TČ museli být voda/voda a ne vzduch/voda. Uvažuji o tom že bych ten vzduchový výměník nechal vyměnit za vodní výměník:
http://www.eltex-km.cz/cs/e-shop/products/view/11/109-trubkove

Rovr....
**** Perfektní produkt

Tohleto má smysl jen u vrtu. U zemních smyček se kolektor nabije přes léto od slunce. Ale tímto zemním kolektorem se chladit opravdu dá(a levně), jen je třeba vychytat bod kondenzace. Provozuju to takto s podlahovkou což není úplně ideální, perfektní by byly faincooly.

Rovr....
**** Perfektní produkt

Dokonce je možné tč úplně vynechat. Voda ze smyček ve 2m má i v létě teplotu kolem 17st., což bohatě stačí na chlazení. Běží pak jen dvě oběhovky(primár,sekundár) - u mě 150W., plus pár Wattů na trojcestáky.

Solární baron 5kW
Vidím to takto:

1. mikroměniče nejsou žádnou novinkou
2. bez připojení k síti nemohou z principu fungovat
3. pro 20 panelů, cca 5kWp to bude dražší než 1 společný invertor
4. víc elektroniky vystavené větru-dešti znamená nižší spolehlivost
5. je to jednoduché řešení pro 1-3 panely

Tomáš Nevěřil
* Vidím to takto:

Souhlasím a potvrzuji, že to vidím úplně stejně.
Jen s malou poznámkou u 5, pokud mám během dne minimálně stálý rovnoměrný odběr jaký je max. výkon z panelů, tak prosím. Pokud je ale nerovnoměrný, tak je to potřeba řešit řešit regulací výkonu ale spíš spotřeby a to pak vyjde dráž jak malý ostrovní systém, kde je zaručen nulový přetok do sítě a spotřeba všeho co panely vyrobí. A to takový systém nevyjde o nic víc než regulace s mikroinvertory.
Mikroinvertory by se ideálné hodily pro paneláky na balkon (viz výše co jsem popsal) ale do RD v žádném případě.

Jirka Sirka
Dotaz na Gridfree

Chci se zeptat co si myslite o Gridfree? Mikromenice pro vlatsni spotrebu energie. Pisou o tom tady http://www.i4wifi.cz/GridFree-Info/ Mate nekdo realne zkusenosti?

Doporucuji
* Dotaz na Gridfree

Mam 3 mikroinvertory i-Energy GT260 a 3 Schutten solar panely 300W. Strecha ma spatny sklon a tudiz panel nikdy neda plny vykon. Parada, od rana do vecera v provozu. Vse poustim do bojleru s TUV. Topne teleso (2kW) napajim pres trafo 230V/125V a odber je kolem 750W.
Koupit se da primo z Ciny za mensi peniz. Nekdy se musi zaplatit DPH, nekdy ne. Zalezi na celnim urade.
http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=14191102&initiative_id=AS_20151005124538&SearchTex - t=microinverter -

Solární baron 5kW
** Dotaz na Gridfree

Kecáš, kecáš, kecáš.

Doporucuji
*** Dotaz na Gridfree

A v cem? V cene na aliexpress nebo ze mam 3 ks. nebo ...
Ty i-Energy jsem koupil na Ebay v DE. Cena v aukci mezi 110 - 140 EUR. Panely Schutten Solar i4wifi.cz
Vse je bezne dostupne.

Solární baron 5 kW
**** Dotaz na Gridfree

Mikroinvertor se připojuje přímo k síti a sám se přifázuje. Nejde tedy o izolovaný systém, bez sítě 230V nefunguje.
Jak víš, že "vše pouštíš do bojleru" ?
Nač trafo 230/125V ?
Tak teď ještě tu o Smolíčkovi.

PROC SPORIT
+++

Je to dalsi krok k uspore energie,bez radne legislativy, nema smysl setrit, P Vitazkova a MPO nas stejne skasnou,horsi co na to BRUSEL??? 200W nas nezachrani...Pokud nebude vyse spotreby hrat roly na fakture, jsou to VYHOZENE PENIZE .....

E-mailový zpravodaj

Aktuální zprávy z oblasti fotovoltaiky a akumulace energie
jsem člověk
jsem robot
NEJČTENĚJŠÍ
Dnes
x

Využíváním těchto služeb souhlasíte s používáním a ukládáním cookies. Více o cookies najdete v části Pravidla cookies.

Podmínky užívání   |  Redakce   |  English   |  Facebook   |  Ochrana údajů
© Copyright Solární Novinky.cz. Všechna práva vyhrazena.
Top50 Solar
Portál Solární novinky.cz je nejčtenější odborné online medium, které se věnuje následujícím tématům: Fotovoltaické panely, měniče, mikro střídačea FVE
Generováno 0.0 s
CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/) RS_PROHLIZEC:DALSI HTTP_REFERER: